Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał przykrą informację

Bardzo smutna wiadomość ujrzała światło dzienne. Nie żyje Leonard Pietraszak – wybitny aktor filmowy i teatralny. Artysta odszedł w wieku 86 lat.

Leonard Pietraszak stworzył wiele niezapomnianych kreacji filmowych

Przykrą informację przekazał prezes Związku Artystów Scen Polskich Krzysztof Szuster. „Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odszedł Leonard Pietraszak – wybitny aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, wieloletni członek naszego stowarzyszenia. Zawsze pomocny, życzliwy z ogromnym wyczuciem i wrażliwością. Był nie tylko wspaniałym Artystą ale przede wszystkim niezwykle dobrym Człowiekiem. Stworzył wiele niezapomnianych ról teatralnych i filmowych za co publiczność Go uwielbiała. Jego odejście to ogromna strata dla kultury polskiej. Żegnaj Przyjacielu, będzie Cię nam bardzo brakowało… [*]” – przeczytamy w oficjalnym komunikacie ZASP w mediach społecznościowych.

Leonard Pietraszak zmarł w wieku 86 lat. W trakcie swojej kariery aktor stworzył niezapomniane role w wielu kultowych polskich produkcjach. Warto wspomnieć chociażby kreacje: doktora Karola Stelmacha w „Czterdziestolatku”, pułkownika Krzysztofa Dowgirda w serialu „Czarne chmury”, pułkownika Waredy w „Karierze Nikodema Dyzmy” czy Gustawa Kramera w „Vabanku” i „Vabanku II”. W ostatnich latach widzowie mogli podziwiać artystę m.in. w „Listach do M”, „Dniu kobiet” czy serialu „39 i pół”.

Pod postem dotyczącym śmierci Leonarda Pietraszaka pojawiło się mnóstwo komentarzy. Internauci nie kryją smutku z powodu odejścia wielkiego aktora. „Kolejny z Wiekich artystów, niech spoczywa w pokoju”, „Miałam kilka lat temu wielką przyjemność porozmawiać z Panem Leonardem przez telefon…na zawsze pozostanie we mnie to wspomnienie – ogromnej życzliwości, dobroci i szczerego zainteresowania drugim człowiekiem… wielki, wielki smutek…”, „Mój ukochany aktor….ryczę. Żegnaj Mistrzu”, „Jeden z najlepszych aktorów tamtego pokolenia szkół aktorskich. Wielki żal” – napisali użytkownicy Facebooka.

Zmarły związany był z miastem Bydgoszcz

Leonard Pietraszak urodził się 6 listopada 1936 w Bydgoszczy. Artysta ukończył łódzką „filmówkę”. Przez lata kariery współpracował m.in. z takimi teatrami jak: Teatr Dramatyczny, Teatr Polski, Teatr Klasyczny oraz Teatr Komedia. Warto podkreślić, iż najdłużej związany był z Teatrem Ateneum im. Stefana Jaracza.

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę, iż Leonard Pietraszak był mocno związany ze sowim rodzinnym miastem. W 2012 roku gwiazdor odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów przy ul. Długiej. Z kolei w 2018 r. odebrał tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy. „Jestem szczęśliwy, że tak pięknie państwo mnie przyjęliście. To jest niesamowite. Takie odznaczenie długiej mojej drogi życiowej i zawodowej to zaszczyt” – powiedział wówczas.

Na koniec wspomnijmy, że Leonard Pietraszak zostanie pochowany na Cmentarzu Starofarnym w ukochanej Bydgoszczy.

źródło: RMF FM

Zobacz również: