Król Karol III
foto: YouTube

Przykra wiadomość dla króla Karola III. Ta informacja z pewnością nie ucieszy głowy brytyjskiej rodziny królewskiej. 74-latek jeszcze nie został oficjalnie ukoronowany na monarchę, a już otrzymał olbrzymi cios. 

Król Karol III zniknie z australijskich banknotów

Ta wiadomość musiała zasmucić brytyjskiego monarchę. Australia rezygnuje z pokazywania króla Karola III na swoich banknotach. Zamiast głowy brytyjskiej rodziny królewskiej na pieniądzach pojawić mają się wizerunki rdzennych mieszkańców kontynentu.

Niewątpliwie nadchodzące zmiany dość mocno dotkną australijskie finanse. Do tej pory na banknocie pięciodolarowym widniał portret królowej Elżbiety II. Jednak po śmierci monarchini w 2022 r. postanowiono, że czas na zmiany. Otóż na nowo drukowanych pieniądzach nie pojawi się król Karol III. Zastąpią go rdzenni mieszkańcy Australii.

Informację na ten temat podał Bank Rezerw Australii (BRA). Instytucja wyjaśniła, że nowy projekt jest hołdem dla „kultury i historii” rdzennych Australijczyków. „Ta decyzja Rady Banku Rezerw jest następstwem konsultacji z rządem Australii, który popiera tę zmianę” – podano w oficjalnym oświadczeniu.

Co ciekawe, bank zamierza konsultować się z Pierwszymi Australijczykami przy projektowaniu banknotu o wartości pięciu dolarów. Dodajmy, że zaprojektowanie i wydrukowanie nowego banknotu zajmie kilka lat. Jak dotąd nie wiadomo, kiedy dokładnie zaprezentowany zostanie gotowy projekt.

Przez ten czas obecny banknot pięciodolarowy z wizerunkiem brytyjskiego monarchy będzie nadal emitowany. Mało tego, obecnego pieniądza będzie można używać nawet po wydaniu nowego banknotu. Bank Rezerw Australii podkreślił, że w tej chwili nie ma zamierza zmienić projektu innych nominałów australijskich banknotów.

Wydaje się, że plany BRA są sporym ciosem dla króla Karola III. Co gorsza, na tym może się nie skończyć. Tuż po śmierci Elżbiety II rozpoczęła się dyskusja o przyszłości Australii jako monarchii konstytucyjnej. Jeśli australijskie władze stwierdzą, że nie chcą dłużej takiego ustroju politycznego, będzie to kolejna przykra wiadomość dla nowego władcy.

źródło: Plejada

Zobacz również: