nie żyje żeglarz

Bardzo smutna informacja pojawiła się w mediach społecznościowych. Nie żyje polska medalistka olimpijska – Barbara Ślizowska. Sportsmenka zdobyła brąz podczas igrzysk w Melbourne. 

Medalistka olimpijska odeszła w wieku 87 lat

Przykrą wiadomość podał za pośrednictwem Twittera Polski Komitet Olimpijski. „Zmarła Barbara Ślizowska, gimnastyczka sportowa, trenerka i sędzia sportowa, dwukrotna olimpijka, brązowa medalistka Igrzysk XVI Olimpiady Melbourne1956 w ćwiczeniach druż. z przyborem. Najbliższym składam najszczersze wyrazy współczucia” – napisał prezes PKOL Andrzej Kraśnicki.

Legendarna polska medalistka olimpijska odeszła 2 lutego. To dokładnie dwa dni przed jej 88. urodzinami. Z pewnością to dodatkowo potęguje smutek najbliższych sportsmenki. Zamiast świętowania, zapanowała rozpacz.

Barbara Ślizowska przyszła na świat 4 lutego 1935 r. w Krakowie. Następnie razem z rodzicami przeniosła się do Warszawy. W stolicy przeżyła wojnę i Powstanie Warszawskie. Po upadku zrywu mieszkańców stolicy, przyszła medalistka olimpijska trafiła z całą rodziną do obozu przejściowego w Pruszkowie, a później do Końskich.

Krótko przed zakończeniem wojny familia Ślizowskich wróciła do Krakowa. Młoda Barbara rozpoczęła treningi gimnastyki sportowej. Okazało się, że jest niezwykle utalentowana. W trakcie swojej kariery zdobyła aż 54 medale mistrzostw Polski, w tym 21 złotych.

Koniecznie trzeba podkreślić, iż na arenie międzynarodowej także szło jej dobrze. Sportsmenka dwukrotnie wystąpiła na olimpiadzie. Podczas igrzysk w Melbourne Ślizowska wywalczyła brązowy medal w ćwiczeniach z przyborem drużynowo.

Medalistka olimpijska musiała przedwcześnie zakończyć karierę. Powodem były problemy z kolanami. Nigdy jednak nie porzuciła swojej pasji, czyli gimnastyki sportowej. Kobieta poświęciła się roli trenerki, sędzi i działaczki sportowej.

Bez wątpienia zmarła 87-latka to jedna z największych postaci polskiej gimnastyki sportowej. Należy podkreślić, że jako jedyna polska gimnastyczka otrzymała honorowy dyplom Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej za wzorowe sędziowanie w zawodach najwyższej rangi, takich jak mistrzostwa świata, puchary świata i igrzyska olimpijskie. To jednak nie wszystko. Ślizowska została uhonorowana m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Złotą odznaką Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

źródło: Super Express

Zobacz również: