nie żyją chłopcy wypadek

Smutna informacja ujrzała dziś światło dzienne. Nie żyje Szewach Weiss. Były ambasador Izraela w Polsce odszedł w wieku 87 lat.

Szewach Weiss uchodził za przyjaciela Polski

„Prof. Szewach Weiss, marszałek Knesetu, ambasador Izraela w Polsce i były przewodniczący Rady Yad Vashem nie żyje. Zmarł wczoraj w wieku 87 lat. Pogrzeb dyplomaty odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie” – podał w sobotę, 4 lutego, izraelski dziennik „Haarec”.

Przykrą wiadomość skomentowała ambasada Polski w Izraelu. „Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Szewacha Weissa, byłego marszałka Knesetu, ambasadora w Polsce i prawdziwego przyjaciela odznaczonego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski. Niech spoczywa w pokoju” – napisali polscy dyplomaci na Twitterze.

Szewacha Weissa pożegnał również prezydent Andrzej Duda. „Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość, że odszedł J.E. Szewach Weiss. Wspaniały Człowiek, Żyd, izraelski patriota, który Polskę kochał i szanował. Kawaler Orderu Orła Białego. Wielka strata dla nas i dla polsko-izraelskich relacji. R.I.P.” – napisał w mediach społecznościowych polski przywódca.

Przypomnijmy, że Szewach Weiss urodził się w 1935 roku na ówczesnych polskich Kresach Wschodnich. W czasie II wojny światowej mężczyzna ukrywał się najpierw w ukraińskiej, a następnie polskiej rodzinie.

Szewach Weiss w latach 1992-96 stał na czele izraelskiego parlamentu. Z kolei w okresie 2001-2003 zajmował stanowisko ambasadora Izraela w Polsce. Warto podkreślić, iż zmarły uchodził za przyjaciela Polski. „Weiss otrzymał w tym kraju wiele odznaczeń i był jedną z osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju polsko-izraelskich relacji” – zaznaczyli izraelscy dziennikarze.

źródło: Wirtualna Polska

Zobacz również: