nie żyje dziecko

W środkowej Turcji oraz Syrii miało miejsce potężne trzęsienie ziemi. Już teraz wiemy o co najmniej 313 ofiarach śmiertelnych. Niestety bilans ten najpewniej wzrośnie. W mediach społecznościowych pojawiły się porażające nagrania ukazujące skalę dramatu.

Trzęsienie ziemi spowodowało niewyobrażalne straty

„Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 wystąpiło w nocy z niedzieli na poniedziałek nad ranem w środkowej Turcji” – przekazało Europejskie Centrum Sejsmologiczne. Epicentrum wstrząsów, które pojawiły się o godzinie 4:17 czasu lokalnego (godzina 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 18 km w odległości około 30 km od miasta Gazientep.

Warto zaznaczyć, iż trzęsienie ziemi trwało ponad minutę. Następnie doszło do wstrząsów wtórnych. Najsilniejszy z nich miał magnitudę 6,7. Dodajmy, że zjawisko było na tyle silne, że odczuli je mieszkańcy sąsiednich krajów tj. Iraku, Libanu, a nawet na Cypru. Przy czym należy zwrócić uwagę, iż największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii.

Sytuacja jest na tyle ciężka, że Turcja ogłosiła alarm czwartego stopnia. Oznacza to, iż tureckie władze proszą o pomoc międzynarodową. Pomoc zadeklarowały już Stany Zjednoczone. Prezydent Joe Biden zlecił agencjom federalnym sprawdzić, co i w jaki sposób przekazać poszkodowanym krajom.

Również Polska pomoże państwom, które ucierpiały na skutek kataklizmu . „W związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i apelem tureckich władz o pomoc zaproponowałem wysłanie na miejsce ciężkiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR złożonej z 76 strażaków i 8 psów ratowniczych” – poinformował za pomocą Twittera Mariusz Kamiński, szef MSWiA.

W wyniku trzęsienia ziemi zginęły setki osób. Lokalne władze doniosły, iż liczba ofiar w Turcji i Syrii wzrosła już do co najmniej 313. Niestety ten bilans na pewno wzrośnie. Ciągle trwa bowiem akcja ratunkowa. Służby szukają poszkodowanych pod zawalonymi budynkami. Wszyscy mają nadzieję, że pod gruzami są żywi ludzie.

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania z miejsca tragedii. Obrazy, które możemy obejrzeć porażają. Skala zniszczeń po trzęsieniu ziemi jest ogromna.

https://twitter.com/tobekartalebe/status/1622417942762643461

Poniżej nagranie – relacja tureckiej państwowej telewizji TRT. Na wideo dostrzeżemy zniszczone przez trzęsienie ziemi budynki i ludzi gromadzących się na ulicach. Ludzie obawiają się wstrząsów wtórnych.

Dramatyczna sytuacja na tureckich drogach

Sytuacja w Turcji jest trudna również z innego powodu. Ludzie próbują opuścić regiony dotknięte trzęsieniem ziemi. W związku z tym na drogach powstały spore korki. Bardzo utrudnia to działania zespołów ratunkowych. Z uwagi na pojawiające się utrudnienia w ruchu, tureckie władze poprosiły ​​mieszkańców, aby ci nie wychodzili na drogi. Poza tym, pojawił się apel o oddawanie krwi dla potrzebujących – ofiar kataklizmu.

W wyniku poniedziałkowego trzęsienia ziemi w niektórych miejscach wybuchły duże pożary. Przykładowo w wiosce Kırıkhan Topboğazi doszło do uszkodzenia gazociągu.

Na koniec przypomnijmy, iż Turcja znajduje się w strefie sejsmicznej zaliczanej do najaktywniejszych na świecie. Jednym z najpoważniejszych tego typu zdarzeń było trzęsienie ziemi z 17 sierpnia 1999 r. Wówczas zginęło 17 tys. ludzi.

źródło: Onet

Zobacz również: