trzęsienie ziemi w Polsce

Ta wiadomość nie napawa optymizmem. Eksperci podali, że Europa jest zagrożona wystąpieniem trzęsień ziemi. Mało tego, alarmujące prognozy specjalistów mówią też o Polsce. Czy grozi nam katastrofa na miarę tej, którą obserwujemy w tej chwili w Turcji?

Trzęsienie ziemi może wystąpić w niektórych rejonach naszego kraju

Cały świat śledzi w napięciu sytuację w Turcji i Syrii. To właśnie te kraje najbardziej ucierpiały na skutek poniedziałkowego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8. Niestety bilans ofiar rośnie z każdą godziną. W wyniku kataklizmu liczba zabitych przekroczyła 2,6 tysięcy osób. Z kolei kilka tysięcy ludzi zostało rannych.

Przypuszczalnie wielu z nas zadaje sobie teraz pytanie, czy aby jesteśmy bezpieczni we własnych krajach. Odpowiedź na to pytanie postanowili znaleźć eksperci. Niestety ich zapowiedzi nie brzmią zbyt optymistycznie. Specjaliści zaalarmowali, iż trzęsienia ziemi mogą wystąpić w Europie, w tym także i w Polsce.

Eksperci od dawna ostrzegają, że Europa nie jest wcale miejscem wolnym od trzęsień ziemi. Znawcy tematu zwrócili uwagę, iż kilka państw jest zagrożonych tym niszczycielskim zjawiskiem. Prawdopodobnie dla niejednego z nas szokiem będzie to, iż w niebezpieczeństwie jest nawet część Polski.

Mówiąc o trzęsieniu ziemi trzeba podkreślić, iż nie da się go przewidzieć. Aktualna wiedza pozwala jedynie na ogólne wskazywanie rejonów potencjalnie zagrożonych. Niestety nigdy nie wiemy, gdzie i kiedy dokładnie wystąpi wstrząs, a także jak silny się on okaże.

Pewnym jest natomiast to, że eksperci od dawna ostrzegają, że Europa również jest narażony na trzęsienia ziemi. Naukowcy przy wsparciu Unii Europejskiej stworzyli specjalną sieć EFEHR (European Facilities for Earthquake Hazard and Risk). Ma ona pomóc zwizualizować ryzyko trzęsień ziemi na Starym Kontynencie.

W ramach wspomnianego EFEHR powstał model zagrożeń sejsmicznych, który zawiera m.in. mapę rejonów znajdujących się w największym niebezpieczeństwie. Należy podkreślić, iż w Europie szczególnie duże ryzyko niszczącego trzęsienia ziemi dotyczy: Albanii, Grecji, Włoch, Rumunii, Turcji i całych Bałkanów.

Co gorsza wysokie prawdopodobieństwo wstrząsów istnieje również w części Francji, Niemiec oraz Polski. W naszym kraju największe prawdopodobieństwo wystąpienia trzęsienia ziemi jest na południu.

źródło: Onet

Zobacz również: