nie żyje żeglarz

Przykrą wiadomość podały brytyjskie media. Nie żyje znany reżyser – Hugh Hudson. Artysta był cenionym filmowcem. Chyba każdy zna jedno z jego dzieł. Chodzi o legendarny film „Rydwany ognia”.

Reżyser zmarł w wieku 86 lat

Hugh Hudson był cenionym brytyjskim reżyserem. Artysta stworzył wiele docenianych przez krytyków klasyków kina. W tym miejscu warto wspomnieć chociażby „Rydwany ognia” i „Greystoke Legendę Tarzana, władcy małp”.

Znany reżyser zmarł w londyńskim szpitalu Charing Cross. Artysta odszedł w wieku 86 lat. Warto dodać, że senior od jakiegoś czasu zmagał się z kłopotami zdrowotnymi.

Jak już wspomnieliśmy informacje na temat zgonu reżysera podały brytyjskie media. Niestety przykre wieści potwierdziła w Internecie pogrążona w żałobie rodzina artysty.

Kim był Hugh Hudson?

Mężczyzna był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą małżonką była malarka Susan Michie. Natomiast drugi raz na ślubnym kobiercu stanął z Maryam D’abo – 62-letnią aktorką znaną z filmu o Jamesie Bondzie pt. „W obliczu śmierci”. Reżyser doczekał się jednego dziecka – syna Thomasa.

Hugh Hudson przyszedł na świat w stolicy Wielkiej Brytanii w 1936 roku. Tam nie tylko zdobył wykształcenie, ale także rozpoczął karierę w branży filmowo-telewizyjnej. Najpierw był montażystą i dokumentalistą. W latach 60. wraz z partnerami założył firmę produkującą filmy dokumentalne. Reżyser stworzył m.in. nominowany do nagrody BAFTA „Tortoise and the hare”.

Jendym z największych sukcesów artysty był film „Rydwany ognia”. Reżyser nakręcił go w 1981 roku. Przypomnijmy, że produkcja opowiada o przygodach brytyjskich lekkoatletów na olimpiadzie z 1924 roku.

Film zdobył wiele nagród. Warto wspomnieć chociażby statuetkę Złoty Glob, nagrodę Jury Ekumenicznego w Cannes i aż siedem nominacji do Oscara – m.in. w kategoriach najlepszy film, scenariusz oryginalny, muzyka i kostiumy.

To jednak nie wszystkie sukcesy reżysera. Także „Greystoke: Legenda Tarzana, władcy małp” z 1984 roku został doceniony przez krytyków i publikę. Produkcja zdobyła nominację Akademii Filmowej. Artysta nakręcił także „Drogę do domu”. Ten film liczył się w stawce o najwyższe laury w Cannes. Koniecznie należy wspomnieć też o „Altamirze” z Antonim Banderasem w roli głównej.

źródło: Goniec

Zobacz również: