nie żyje dziecko

Biedni mieszkańcy Turcji nie mają chwili wytchnienia. Chociaż jeszcze nie zakończono akcji ratunkowej, okazało się, że pojawiło się kolejne, poważne niebezpieczeństwo. Życie setek ludzi znów jest zagrożone. 

Turcja zagrożona epidemią

Z Turcji napłynęły bardzo niepokojące wieści. Tydzień o tragicznego trzęsienia ziemi coraz bardziej widoczna jest niewyobrażalna skala zniszczeń. Poza zawalonymi budynkami, wzrok przyciągają zmiażdżone ciała leżące pod gruzami.

Z jednej strony, dzięki Bogu, cały czas znajdowani są żywi ludzi. Z drugiej czuć już odór rozkładu ciał zmarłych osób. Dobre wiadomości przeplatają się z dramatycznymi informacjami.

Przykładowo w niedzielę wieczorem w prowincji Hatay po 163 godzinach spod gruzów wydobyto siedmioletniego chłopca i 62-letnią kobietę. Radosne wieści tonują jednak przygnębiające dane. Niestety najnowszy bilans mówi o tym, że łączna liczba ofiar śmiertelnych w Turcji i Syrii wzrosła już do ponad 36 tysięcy.

„Najnowsze dane wskazują, że łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi już ponad 36 tys. Strona turecka informuje o ponad 31,6 tys. zabitych. W Syrii życie straciło co najmniej 4,3 tys. osób, a ponad 7,6 tys. jest rannych” – zakomunikowało Biuro Narodów Zjednoczonych do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej.

Służby w Turcji mają ręce pełne roboty. Warto podkreślić, iż zniszczeniu uległo ponad 25 tys. budynków, a stan 170 tys. musi zostać zbadany. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę, że ekipy poszukiwawcze i ratownicze skupiają się w pierwszej kolejności nad tymi miejscami, z których dochodzą dźwięki i wołanie o pomoc.

Zagraniczne media poinformowały, że w związku z powyższą sytuacją, w dotkniętych kataklizmem rejonach Turcji, pojawiło się poważne zagrożenie epidemiologiczne. Dziennikarze donieśli, że w wielu miastach i miasteczkach ciągle nie usunięto wielu ciał znajdujących się pod gruzami. Oprócz tego nie wszyscy ocaleni mają dostęp do latryn i bieżącej wody. Taka sytuacja oznacza ryzyko rozprzestrzeniania się groźnych chorób.

źródło: Polsat News

Zobacz również: