prognoza pogody IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie. Pogoda będzie niebezpieczna dla zdrowia i życia mieszkańców naszego kraju. Oto szczegóły alertu IMGW.

IMGW wydał czerwony alert

Synoptycy nie mają wątpliwości, że w nadchodzących dniach pogoda w Polsce zrobi się naprawdę niebezpieczna. Z tego powodu IMGW opublikowało czerwony alert. Ostrzeżenie wydane zostało w związku ze spodziewanymi silnymi porywami wiatru.

Meteorolodzy z IMGW ostrzegli, iż niebezpieczna sytuacja wystąpi na terenie całej Polski. Groźne zjawiska będą związane z przemieszczającym się przez kraj cyklonem, który przyniesie ze sobą bardzo silny wiatr.

IMGW prognozuje, że pod koniec tygodnia pogoda w Polsce gwałtownie się zmieni. Po pochmurnym, ale dość ciepłym tygodniu nadejdą fronty atmosferyczne, które przyniosą ze sobą porywisty wiatr.

Dokładnie rzecz biorąc w piątek 17 lutego nadejdzie głęboki niż, który będzie przesuwał się od północy w kierunku wschodniej Europy. Cyklonowi towarzyszyć mają silne porywy wiatru, dochodzące nawet do 115 km/h. Według synoptyków IMGW podmuchy w północnej części kraju oraz w górach mogą powodować szkody i utrudnienia.

W związku z powyższym IMGW wydał alerty pierwszego, drugiego oraz trzeciego stopnia. Najmocniej ma wiać nad morzem. Średnia prędkość wiatru na północy Polski może przekroczyć nawet 90 km/h. Im dalej na południe, tym porywy wiatru mają być słabsze. Trzeba jednak podkreślić, iż ostrzeżenie obowiązuje również w pozostałych regionach kraju.

IMGW zwróciło uwagę, iż w najbliższych dniach niebezpieczne mogą okazać się roztopy. Zjawisko to może zagrażać szczególnie mieszkańcom regionów podgórskich.

Warto zaznaczyć, że alert IMGW będzie obowiązywał także w sobotę. Meteorolodzy zapowiedzieli, iż w tym dniu wiatr stanie się jeszcze silniejszy. „Przesuwaniu się wichury będą towarzyszyć opady związane z przechodzącymi frontami atmosferycznymi. Opady będą wędrować z zachodu na wschód kraju, co będzie charakterystyczne dla cyrkulacji strefowej. W przypadku sprawdzenia się prognozy może to być najsilniejsza wichura w Polsce w tym sezonie zimowym” – przekazali specjaliści.

Dobra wiadomość jest taka, że od niedzieli 19 lutego prędkość wiatru ma słabnąć.

źródło: Wirtualna Polska

Zobacz również: