gwałt w Warszawie

Niepokojąca sytuacja na terenie jednej z polskich szkół. W placówce niespodziewanie odnaleziono radioaktywną substancję. Natychmiast wezwano służby i rozpoczęto akcję. 

Szokujące znalezisko w szkole w Mławie

Niecodzienne odkrycie miało miejsce na terenie Zespołu Szkół nr 1 w Mławie w województwie mazowieckim. W środę, 15 lutego, około południa w szafie, w szkolnym magazynie, jeden z pracowników odnalazł pojemnik. Jego zawartość bardzo go zaniepokoiła.

Do szkoły natychmiast wezwano jednostki ratownictwa chemicznego z Ciechanowa i Warszawy. Dokładnie rzecz biorąc ściągnięto przedstawicieli Państwowej Agencji Atomistyki i Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Służby w pierwszej kolejności zabezpieczyły groźny przedmiot.

Okazało się, że urządzenia pomiarowe wykazały, iż w pojemniku znajdował się promieniotwórczy Cez 137. Informację tę potwierdziła Katarzyna Urbanowska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Natomiast Marcin Sawicki z zespołu prasowego mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji przyznał, iż szczęśliwie w momencie dokonania szokującego znaleziska, na terenie szkoły nie było uczniów. Młodzież przebywa bowiem aktualnie na feriach zimowych. „Działania policji polegały na wdrożeniu procedur zabezpieczenia osób, które mogły mieć kontakt z pojemnikiem. Ustalono pięć takich osób. Zostały odizolowane i przebadane, jeżeli chodzi o szkodliwe oddziaływanie promieniotwórcze na człowieka” – dodał mundurowy.

Warto dodać, że według przedstawicieli służb osoby, które były potencjalnie narażone na promieniotwórcze działanie substancji, nie odczuły negatywnych skutków. „Wszystkie osoby po badaniach zostały zwolnione do domu” – powiedział Sawicki.

Na koniec należy wspomnieć, iż policja wszczęła postępowanie w sprawie. Funkcjonariusze sprawdzą m.in. w jaki sposób pojemnik z Cezem znalazł się na terenie szkoły i kto za to odpowiada.

źródło: Goniec

Zobacz również: