Bałtyk

Niepokojące wieści napłynęły ze środowo-południowej części Europy. W uwielbianym przez turystów kraju doszło do silnego trzęsienia ziemi. Chodzi o Chorwację. Oto, co wiemy na temat tego groźnego zdarzenia.

Trzęsienie ziemi trwało około 10 sekund

„W okolicach wyspy Krk w Chorwacji odnotowano trzęsienie ziemi” – przekazała lokalna służba sejsmologiczna. Według mieszkańców obszarów, na których doszło do wstrząsów, groźne zjawisko trwało około 10 sekund. Ludzie podkreślili, iż były bardzo mocno odczuwalne.

Warto zaznaczyć, że zdaniem lokalnych służb siła trzęsienia ziemi wyniosła 4,8 w skali Richtera.

Informację o trzęsieniu ziemi potwierdziła na stronie internetowej chorwacka służba sejsmologiczna. „Dzisiaj, 16 lutego 2023 r., o godzinie 10.47 sejsmografy Służby Sejsmologicznej Republiki Chorwacji zarejestrowały silne trzęsienie ziemi z epicentrum w pobliżu wsi Draga Bašćanska na wyspie Krk. Siła trzęsienia ziemi wyniosła 4,8 w skali Richtera, a intensywność w epicentrum oszacowano na VI stopień w skali EMS. Trzęsienie ziemi było odczuwalne na całym chorwackim wybrzeżu” – przekazano.

EMCS przypomina, że to kolejne już trzęsienie ziemi w Chorwacji. Co ciekawe, wstrząsy były odczuwalne w kilku krajach. „To piąte odczuwalne trzęsienie ziemi w Chorwacji w ciągu ostatnich 67 godzin. Wstrząsy były odczuwalne na odcinku 200 km, poczuło je około 2 mln osób w Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowinie oraz we Włoszech. W ciągu najbliższych godzin lub dni mogą wystąpić wstrząsy wtórne” – podały służby na Twitterze.

W mediach społecznościowych opublikowano nagrania, które zarejestrowali świadkowie zdarzenia. Poniżej prezentujemy jedno z takich filmów.

Według osób, które na własnej skórze doświadczyły trzęsienia ziemi w miejscowości Rijeka trzęsły się nawet wieżowce. „Dom się zatrząsł. Krótko, ale mocno”, „Okropny dźwięk, jest naprawdę źle” – opowiadały dziennikarzom osoby, które odczuły wstrząsy.

Przy okazji sejsmolog Tomislav Fiket przypomniał, że Chorwacja znajduje się w rejonie, który jest narażony na występowanie trzęsień ziemi. Jednocześnie podkreślił, iż zjawisko zarejestrowane w czwartek było najsilniejszym tego typu od dłuższego czasu.

„Nie ma doniesień o ofiarach trzęsienia ziemi, znaczące zniszczenia są mało prawdopodobne. […] Zanim władze będą mogły przeprowadzić kompleksową ocenę szkód, może minąć kilka godzin” – podsumowały lokalne władze.

źródło: Onet

Zobacz również: