gwałt w Warszawie

Zgodnie z zapowiedziami meteorologów Polska zmaga się od wczoraj z silnym wiatrem. Sytuacja była i jest trudna zwłaszcza na północy oraz w środkowej części kraju. To właśnie tam najwięcej szkód poczynił orkan Otto. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia, które pokazują skalę zniszczeń wyrządzonych przez to groźne zjawisko.

Polska zmaga się z orkanem Otto

Silny wiatr wyrządził w ostatnich godzinach wiele szkód. Najwięcej pracy miała straż pożarna z północnej części Polski. Minionej nocy doszło tam do kilkuset strażackich interwencji. Prędkość orkanu momentami przekroczyła 120 km/h.

„Odnotowano 551 zdarzeń związanych z silnym wiatrem w woj. pomorskim. Najwięcej w powiecie wejherowskim – 78, słupskim – 73, kartuskim – 72 i bytowskim również 72” – przekazał mł. aspirant Jakub Sejkowski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

Strażak z Gdańska dodał, że działania dotyczyły głównie zablokowanych dróg, a także drzew powalonych na samochody czy ogrodzenia. Na szczęście w tej części Polski nikt nie został poszkodowany w skutek silnego wiatru.

Trudna sytuacja była także na wysokości Lęborka. Tam strażacy usuwali drzewa z linii kolejowej. Mundurowi pomagali także mieszkańcom domów pozbawionych prądu, w których znajdowały się osoby wymagające np. podłączenia do respiratora.

Na północy Polski w Sopocie straż pożarna prowadziła akcję gaśniczą pięciopiętrowej kamienicy. Wszystko działo się w trakcie wichury. Łącznie z budynku ewakuowano około 20 osób.

Trudna sytuacja była również w województwie zachodniopomorskim. W tym rejonie Polski straż pożarna odnotowała 176 interwencji. Najwięcej akcji odnotowano w Koszalinie – 34. Groźnie było też w Świnoujści, gdzie przewrócił się jacht. Na szczęście obyło się bez osób poszkodowanych.

Niespokojnie było także w Wielkopolsce. Straż pożarna przyjęła w tym rejonie Polski około 80 zgłoszeń dotyczących skutków przechodzących nad regionem wichur. „Nie ma zgłoszeń o uszkodzonych dachach. Nie ma osób poszkodowanych. Zgłoszenia dotyczą głównie połamanych drzew i gałęzi na drogach” – podał dyżurny wielkopolskiej PSP.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przekazało dane

Wiceszef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak przedstawił w sobotę rano dane na temat aktualnej sytuacji w Polsce. Według stanu na godz. 6:00 bez prądu pozostaje około 205 tys. odbiorców w całej Polsce.

„Najwięcej – pomorskie – ok. 129 tys., mazowieckie – 20,8 tys., zachodniopomorskie – 11,3 tys., podkarpackie – 8,3 tys., warmińsko-mazurskie -7 tys.”  – podał Kubiak na Twitterze.

W wyniku silnych wichur, które przechodzą przez Polskę, jedna osoba została ranna. Poszkodowany znajdował się w samochodzie, który uderzył w leżący na jezdni konar. Miało to miejsce w Tczewie.

źródło: Wirtualna Polska

Zobacz również: