GIS Sanepid komunikat ws. Bałtyku
foto: Facebook/GIS

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące popularnego produktu spożywczego. GIS alarmuje, aby nie spożywać go pod żadnym pozorem. Powodem jest obecność bardzo niebezpiecznej bakterii.

GIS ostrzega przed salami

Na oficjalnej stronie GIS pojawiło się ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Dokładnie rzecz biorąc chodzi o jedną z partii salami. Wykryto w niej niebezpieczne bakterie Salmonella spp.

GIS przekazał szczegóły dotyczące potencjalnego zagrożenia dla konsumentów. „Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach o wykryciu bakterii Salmonella spp. w określonej poniżej partii salami pochodzącego z Włoch. Spożycie produktu, szczególnie bez obróbki termicznej, wiąże się z potencjalnym ryzykiem zatrucia pokarmowego” – przeczytamy na stronie internetowej instytucji.

Jak już wspomnieliśmy, ostrzeżenie dotyczy jednej z partii salami. Poniżej przedstawiamy szczegóły dotyczące skażonego produktu.

Nazwa produktu: Salame Strolghino
Numer partii: 16
Data minimalnej trwałości: 01/05/2023, 30/04/2023, 28/04/2023
Producent: Salumificio Galli Remo Srl, Via Milano 187 46019 Cogozzo di Viadana, numer identyfikacyjny CE IT 1212 L
Dystrybutor w Polsce: Lidl sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Jankowicach, ul. Poznańska 48, 62-080 Tarnowo Podgórne
Kraj pochodzenia: Włochy

Warto podkreślić, iż w związku z powstałym zagrożeniem GIS podjął wraz z przedsiębiorcą odpowiednie działania. „Producent we Włoszech i Dystrybutor w Polsce wdrożyli procedurę wycofania wskazanej partii ze sprzedaży. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie” – dowiemy się ze strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Jednocześnie GIS zaleca, aby konsumenci, którzy kupili wskazaną w komunikacie partię zakażonego salami, nie spożywali go.

Na koniec warto wspomnieć kilka słów o objawach zatrucia Salmonellą. Wśród nich należy wymienić m.in. silne bóle brzucha, biegunka,nudności, wymioty, gorączka lub stan podgorączkowy. Bakteria jest szczególnie niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością, np. przyjmujących leki immunosupresyjne lub będących w trakcie leczenie onkologicznego. W ich przypadku zakażenie może przybrać postaci zapalenia pęcherzyka żółciowego, płuc,kości i stawów, nerek,wsierdzia czy opon mózgowo-rdzeniowych. W najgorszym razie może rozwinąć się nawet ciężka sepsa z niewydolnością wielonarządową.

źródło: GIS, gemini.pl

Zobacz również: