gwałt w Warszawie

Jeśli myśleliście, że silny wiatr to jedyne groźne zjawisko, które w minionych godzinach występowało w Polsce, to jesteście w błędzie. Synoptycy IMGW właśnie wydali kolejne ostrzeżenia. Znowu zrobi się niebezpiecznie w naszym kraju.

IMGW opublikowało alert pogodowy

Przypomnijmy, że jeszcze do wczoraj znieczenie w naszym kraju siał orkan Otto. W całej Polsce doszło do około czterech tysięcy interwencji straży pożarnej. Tymczasem synoptycy IMGW ostrzegają, że to nie koniec niebezpiecznych zjawisk.

Specjaliści Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegli przed podtopieniami, które mogą zagrażać naszemu mieniu. Z pewnością warto się odpowiednio przygotować, a także śledzić alerty synoptyków.

IMGW poinformowało, iż w części naszego kraju spodziewane się intensywne opady deszczu. Zdaniem ekspertów najbardziej narażone są powiaty: lwówecki, karkonoski, kłodzki oraz miasto Jelenia Góra (woj. dolnośląskie). To właśnie tych rejonów dotyczą alerty pierwszego stopnia.

Synoptycy IMGW zaalarmowali, iż w powyższych rejonach Polski może spaść nawet od 25 do 35 litrów wody na metr kwadratowy. Warto podkreślić, iż ostrzeżenia obowiązują do godziny 10:00 w niedzielę 19 lutego, aczkolwiek jest możliwe ich przedłużenie.

Należy zwrócić uwagę, iż silne opady mogą spowodować wezbranie rzek powyżej tzw. stanów ostrzegawczych. Z tego powodu na południu Dolnego Śląska wydano pomarańczowe ostrzeżenia. Takie same alerty IMGW opublikowało odnośnie rzek na wschodnim Śląsku, a także dla zlewni Bobrzy i Czarnej Nidy w województwie świętokrzyskim.

Ponadto w południowej Polsce obowiązują także żółte alerty IMGW. Dotyczą one całego województwa małopolskiego, a także podkarpackiego. Dodajmy, że istnieje możliwość, że zostaną odwołane w niedzielę o godzinie 10:00. Jednak czy tak się stanie, czas pokaże.

Ostrzeżenia IMGW ogłoszono również dla dwóch powiatów na północy Polski. Mowa o Elblągu. Stan zagrożenia obowiązuje także w powiecie nowodworskim. Obydwa alerty będą aktualne do godziny 12:00 dnia 19 lutego.

Oczywiście eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki WOdnej zaapelowali o szczególną ostrożność na ujętych w ostrzeżeniach obszarach naszego kraju.

źródło: Goniec

Zobacz również: