nauczyciele podwyżki pensji

Zarobki księży to jeden z najgorętszych tematów w naszym kraju. Głos na ten temat postanowił zabrać proboszcz jednej z parafii w Warszawie. Padły konkretne kwoty, na które mogą liczyć duchowni w Polsce.

Ksiądz ma wiele okazji, żeby zarobić

Jak już wspomnieliśmy, proboszcz jednej z warszawskich parafii postanowił wypowiedzieć się na temat pieniędzy, jakie duchowni zarabiają w Polsce. Dokładnie rzecz biorąc chodzi o księdza Leszka Slipka z Parafii pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła w Warszawie.

Na wstępnie trzeba jednak zwrócić uwagę na dwie ważne sprawy. Po pierwsze, kwoty wynagrodzenia danego księdza najczęściej zależą od miasta i parafii, w której pełni posługę. Po drugie, duchowny sam opłaca sobie składki emerytalne a także ponosi koszty związane z zatrudnieniem gospodyni czy pracowników zakrystii.

Przejdźmy jednak do konkretów. Ksiądz Leszek Slipek wyznał, że za wykonywanie swojej posługi duchowny może liczyć na wynagrodzenie w wysokości od 2 do 3,5 tys. zł brutto miesięcznie. Co ciekawe, ksiądz otrzymuje jedynie około 20% kwoty zebranej z tzw. tacy (w niektórych parafiach to nawet 18 tys. zł miesięcznie), wypominków za zmarłych (około 2 tys. zł) oraz dochodów z wynajmu kościelnych nieruchomości.  W okresie świątecznym dochodzą do tego pieniądze przekazane przez wiernych w czasie kolędy.

Należy dodać, że polscy duchowni mają także inne źródła dochodów. Okazuje się, że ksiądz ma wiele okazji, aby sobie „dorobić”. Dziennikarze jednego z portali przypomnieli, że może on pracować w różnych instytucjach publicznych.

Poniżej lista miejsc, w których najcześciej „dorabiają” księża w Polsce wraz z ich średnimi pensjami.
nauczanie religii w szkołach – 2 tys. zł netto (cały etat)
szpital – 1 100 zł netto (miesięcznie)
policja – 2 300 zł netto (miesięcznie)
więzienie – 2 200 zł netto (miesięcznie)

źródło: Super Express

Zobacz również: