gwałt w Warszawie

Ta informacja nie ucieszy polskich pacjentów. Niestety, od 1 marca br. wzrosną ceny niektórych medykamentów. Wszystko z powodu wejścia w życie nowej listy leków podlegających refundacji. Drożyzna dotknie zwłaszcza jednej grupy osób przewlekle chorych.

Leki dla chorych na cukrzycę znacznie zdrożeją

To już pewne. Od 1 marca br. polskich pacjentów czekają spore zmiany w cenach produktów leczniczych. Nowe stawki wynikają z faktu, że niebawem w życie wejdzie zmieniona lista leków refundowanych.

Co dokładnie zmieni wspomniana lista? Otóż z jednej strony ceny niektórych leków zmniejszą się. Jak podał resort zdrowia, dopłata, którą musi uiścić pacjent, spadnie dla 328 pozycji z listy.

Jednak to koniec dobrych wieści. Znacznie więcej leków zdrożeje. Dokładnie rzecz biorąc chorzy będą musieli wyłożyć więcej pieniędzy w przypadku aż 601 pozycji.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę, iż podwyżka dotknie szczególnie osób, które zmagają się z cukrzycą. Okazuje się, że chorzy będą musieli więcej zapłacić za insuliny o długim działaniu.

Oto kilka przykładów leków, których ceny wzrosną. Toujeo, który aktualnie kosztuje 207,20 zł, zdrożeje o 41,31 zł. Abasaglar, za który trzeba teraz zapłacić 91,78 zł, od 1 marca będzie kosztować o 27,54 zł więcej.

W temacie podwyżki ceny leków dla cukrzyków głos zabrał lekarz diabetolog. „Są to niestety insuliny często stosowane przez pacjentów. Skąd ta podwyżka? Na liście refundacyjnej przez wiele lat był refundowany preparat podobny – Tresiba, którego producent zrezygnował z refundacji” – wyjaśnił doktor.

„Zakończył się okres, w którym producent miał na ten lek wyłączność. W tej sytuacji polskie prawo skłaniało firmę do obniżki ceny o 25 proc., ale ta nie mogła się na to zgodzić. Po wycofaniu leku z listy refundacyjnej, podstawą refundacji stał się inny, droższy preparat i tak od marca wzrosną stawki w aptece” – dodał diabetolog.

Zdaniem lekarza, który ni zgodził się ujawnić swojej tożsamości, sytuacja jest przejściowa. Prawdopodobnie za kilka miesięcy ministerstwo zdrowia dogada się z dostawcami leków, żeby insuliny znowu były tańsze. Niestety póki co pacjenci nie mają wyboru i musza płacić więcej.

źródło: Super Express

Zobacz również: