nie żyje dziecko

Niepokojące wieści przekazał Główny Inspektorat Farmaceutyczny. GIF poinformował, iż wycofuje z krajowego obiegu popularny lek. Medykament może stanowić „zagrożenie zdrowia i życia dla pacjenta”.

Lek może zawierać szkło

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu jednej serii produktu leczniczego Adrenalin osel. GIF podał, iż powodem zaistniałej sytuacji jest wada jakościowa, w wyniku której lek mógł zostać zanieczyszczony szkłem.

GIF wycofał lek z obrotu na terenie całej Polski. Jak już wspomnieliśmy, ostrzeżenie dotyczy jednej serii produktu. Dokładnie rzecz biorąc chodzi o Adrenalin Osel (Adrenaline), 1 mg/1 mL IM/IV/SC Solution for Injection, ampułka a 1 mg/ml, numer serii: 22607001. Należy podkreślić, iż jej termin ważności to 31.12.2025 r.

Z komunikatu organu dowiemy się, że podmiotem odpowiedzialnym za lek jest OSEL İlaç San. ve Tic. A.Ş. Turkey. Z kolei Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. w Starogardzie Gdańskim uzyskały zgodę Ministra Zdrowia na czasowe dopuszczenie do obrotu wspomnianego produktu leczniczego.

Koniecznie trzeba podkreślić, iż decyzja GIF ma charakter natychmiastowej wykonalności. Z pewnością jest to związane ze sporym zagrożeniem, które zanieczyszczona partia leku niesie dla konsumentów.

Niebezpieczeństwo spowodowane jest wadą. Otóż nie ma możliwości standardowego otwarcia leku. Ampułka, w której się znajduje kruszy się. Z tego powodu nie ma pewności, czy resztki szkła nie dostały się do jej wnętrza.

„Na podstawie zgromadzonych danych występuje zagrożenie zdrowia i życia dla pacjenta w związku z brakiem możliwości użycia przedmiotowego produktu leczniczego ratującego życie, a użycie go grozi możliwością podania pacjentowi leku zawierającego szkło” – zaznaczył w swoim komunikacie GIF.

Przy okazji warto wspomnieć, iż adrenalina jest niezwykle ważnym produktem. Lek ten wykorzystuje się m.in. w przypadkach zatrzymania krążenia w celu przywrócenia bicia serca, wstrząsie kardiogennym czy ostrych reakcjach alergicznych wywołanych przez leki, pokarm czy ukąszenia owadów. Dodajmy, że medykament ten podaje się podskórnie, domięśniowo lub dożylnie.

źródło: TVN24

Zobacz również: