Stepper

Stepper do tej pory kojarzony był głównie z siłownią czy fitness klubem, a obecnie coraz więcej osób decyduje się zakupić go do ćwiczeń w domu. Skąd wziął się jego fenomen? Jak działa stepper i co dają takie ćwiczenia?

Czym jest Stepper?

Stepper jest prostym w budowie urządzeniem, które składa się z dwóch platform, imitujących pedały. Na wspomnianych platformach ustawiamy stopy i wykonujemy ruchy, imitujące wchodzenie po schodach.

Istnieją dwa rodzaje stepperów. Pierwszy z nich to ministepper, z którego swobodnie można korzystać w domu. Drugi to z kolei pełnowymiarowe, bardziej profesjonalne urządzenie, będące standardowym wyposażeniem siłowni oraz klubów fintess. Różnica polega na możliwości treningu o zwiększonej intensywności w przypadku drugiego rodzaju urządzenia. Posiada on bowiem dodatkowy drążek.

Co daje stepper?

Ćwicząc na stepperze, rozwijamy mięśnie całego ciała, a jednocześnie wzmacniamy układ oddechowy. Stepper przyczynia się między innymi do uzyskania zgrabnych nóg, kształtnych łydek oraz jędrnych pośladków. Korzystając z rozbudowanej o drążek wersji steppera, możemy również popracować nad mięśniami ramion, barków czy nawet brzucha. Jak zatem widać, stepper angażuje wszystkie partie mięśniowe.

Jak ćwiczyć na stepperze?

Jak przed każdymi ćwiczeniami, tak samo trening na stepperze należy poprzedzić solidną rozgrzewką. To ona zapobiegnie kontuzją, poprzez rozgrzanie mięśni i stawów przed większą instensywnością.

Jak ćwiczyć na stepperze? Przede wszystkim zadbaj o prawidłową postawę. Wyprostuj swoją sylwetkę, napnij mięśnie brzucha, a jednocześnie lekko ugnij nogi. Ręcę powinny pracować równo z Twoimi stopami. Możesz włożyć w nie hantelki, jeżeli chcesz zwiększyć intensywność swojego treningu.

Pamiętaj, żeby podczas treningu na stepperze regularnie się nawadniać. Dzięki temu trening będzie bezpieczniejszy, a przede wszystkim dużo skuteczniejszy. Jeżeli trenując na stepperze, chcesz osiągnąć pożądane efekty, pamiętaj o systematyczności treningu. Trenuj minimum 3 razy w tygodniu.

Każdorazowo po skończonym treningu pamiętaj o ćwiczeniach rozciągających i treningu oddechowym.

Zobacz również: