Ta wiadomość może niepokoić. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie dla części Polski. Mieszkańcy niektórych województw w naszym kraju otrzymali alert RCB na swoje telefony. Sytuacja jest poważna. Jeśli nie musimy, lepiej zostać w domu.
Alert RCB wydano w związku z bardzo złą jakością powietrza
Mieszkańcy niektórych rejonów w naszym kraju otrzymali dziś niepokojące powiadomienia. Chodzi o alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w nim, że w części Polski mamy bardzo złą jakość powietrza.
Dokładnie rzecz biorąc alert RCB związany jest z przewidywanym przekroczeniem poziomu alarmowego dla pyłu PM10 na niektórych obszarach Polski.
Warto zaznaczyć, że alert RCB wysłano nie tylko na telefony komórkowe. Stosowny komunikat pojawił się również w mediach społecznościowych.
„Uwaga ALERT RCB W związku z prognozą przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (SMOG), mieszkańcy powiatów: radomszczańskiego (woj. łódzkie), starachowickiego (woj. świętokrzyskie), Gliwice (woj. śląskie), Krosno (woj. podkarpackie) otrzymali Alert RCB” – napisało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na Twitterze.
‼ Uwaga ALERT RCB ‼
W związku z prognozą przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (SMOG), mieszkańcy powiatów:
🔸radomszczańskiego (woj. łódzkie),
🔸starachowickiego (woj. świętokrzyskie),
🔸Gliwice (woj. śląskie)
🔸Krosno (woj. podkarpackie)
otrzymali #AlertRCB pic.twitter.com/0ByWZa7S0a— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) March 2, 2023
Należy zwrócić uwagę, iż służby radzą, aby mieszkańcy wspomnianych w alercie RCB obszarów, jeśli nie muszą, nie opuszczały swoich domów.
Smog ogromnym problemem w Polsce
Wydany właśnie alert RCB pokazuje, że jakość powietrza w naszym kraju nie jest najlepsza. Przy okazji warto wspomnieć o działaniu, które podjęli włodarze miasta Poznań.
„W czwartek w Poznaniu obowiązują ograniczenia w sposobie ogrzewania domów. Z powodu przekroczenia stężenia pyłów PM10 osoby posiadające bardziej ekologiczne źródła ciepła nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych czy kotłach węglowych” – poinformował Urząd Miasta Poznania.
Jednocześnie poznański magistrat wspomniał, że głównymi źródłami emisji pyłów drobnych PM10 w miastach jest spalanie paliw stałych (węgla i drewna) w kominkach, piecach kaflowych (także typu „koza”) oraz w kotłach węglowych.
Na koniec przypomnijmy, iż na tak ogromny smog w Polsce wpływa wiele czynników. To między innymi wzmożony ruch samochodowy oraz substancje, nierzadko toksyczne, które spalamy w domowych piecach (tzw. kopciuchach).
źródło: Onet