gwałt w Warszawie

Ta wiadomość może niepokoić. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie dla części Polski. Mieszkańcy niektórych województw w naszym kraju otrzymali alert RCB na swoje telefony. Sytuacja jest poważna. Jeśli nie musimy, lepiej zostać w domu.

Alert RCB wydano w związku z bardzo złą jakością powietrza

Mieszkańcy niektórych rejonów w naszym kraju otrzymali dziś niepokojące powiadomienia. Chodzi o alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w nim, że w części Polski mamy bardzo złą jakość powietrza.

Dokładnie rzecz biorąc alert RCB związany jest z przewidywanym przekroczeniem poziomu alarmowego dla pyłu PM10 na niektórych obszarach Polski.

Warto zaznaczyć, że alert RCB wysłano nie tylko na telefony komórkowe. Stosowny komunikat pojawił się również w mediach społecznościowych.

„Uwaga ALERT RCB W związku z prognozą przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (SMOG), mieszkańcy powiatów: radomszczańskiego (woj. łódzkie), starachowickiego (woj. świętokrzyskie), Gliwice (woj. śląskie), Krosno (woj. podkarpackie) otrzymali Alert RCB” – napisało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na Twitterze.

Należy zwrócić uwagę, iż służby radzą, aby mieszkańcy wspomnianych w alercie RCB obszarów, jeśli nie muszą, nie opuszczały swoich domów.

Smog ogromnym problemem w Polsce

Wydany właśnie alert RCB pokazuje, że jakość powietrza w naszym kraju nie jest najlepsza. Przy okazji warto wspomnieć o działaniu, które podjęli włodarze miasta Poznań.

„W czwartek w Poznaniu obowiązują ograniczenia w sposobie ogrzewania domów. Z powodu przekroczenia stężenia pyłów PM10 osoby posiadające bardziej ekologiczne źródła ciepła nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych czy kotłach węglowych” – poinformował Urząd Miasta Poznania.

Jednocześnie poznański magistrat wspomniał, że głównymi źródłami emisji pyłów drobnych PM10 w miastach jest spalanie paliw stałych (węgla i drewna) w kominkach, piecach kaflowych (także typu „koza”) oraz w kotłach węglowych.

Na koniec przypomnijmy, iż na tak ogromny smog w Polsce wpływa wiele czynników. To między innymi wzmożony ruch samochodowy oraz substancje, nierzadko toksyczne, które spalamy w domowych piecach (tzw. kopciuchach).

źródło: Onet

Zobacz również: