nie żyje żeglarz

Smutna informacja pojawiła się w mediach. Nie żyje ceniony polski muzyk – Benedykt Radecki. Mężczyzna był perkusistą, który zasłynął występami u boku Andrzeja Zauchy w zespole Dżamble. 

Muzyk zmarł w wyniku choroby

Wiadomość dotycząca śmierci Benedykta Radeckiego przekazała jego córka Katarzyna. Kobieta zamieściła w sieci wzruszający wpis. Jak czytamy, muzyk zmarł w wyniku krótkiej, ale ciężkiej choroby.

„Są pożegnania na które nigdy nie będziemy gotowi. Po krótkiej, ciężkiej chorobie odszedł mój kochany tatuś, Benedykt Radecki. Kochał rodzinę ale to muzyka była jego największą miłością. Grał i nagrywał w wielu zespołach, współpracował z gwiazdami muzyki jazzowej i rozrywkowej: Dżamble, Skaldowie, Extra Ball, M. Grechuta, Niebiesko-Czarni, J. Muniak, Maanam… Prowadził także kilka własnych zespołów. Uczestniczył w wielu festiwalach w kraju i za granicą. Odbywał wielomiesięczne tournee, był laureatem indywidualnym i zespołowym konkursów jazzowych (np. Jazz nad Odrą). Aktywnie uczestniczył w życiu jazzowym Krakowa, organizował koncerty i jam session w klubach „Pod Jaszczurami”, „Rotundzie”. Podczas pobytu w Krakowie muzyków zagranicznych był ich pilotem i doradcą, nawiązywał wiele cennych kontaktów” – napisała córka zmarłego muzyka.

„Trudno pożegnać na zawsze kogoś kochanego, kto jeszcze mógł być z nami… Tato w moim sercu i pamięci zostaniesz na zawsze” – dodała na koniec Katarzyna Radecka. Swój wpis opatrzyła czarno-białym zdjęciem zmarłego ojca.

Warto zaznaczyć, że o śmierci cenionego muzyka poinformował również wspomniany zespół Dżamble.

„Dzisiaj , w dniu 02.03.2023 roku zmarł Benedykt Radecki, perkusista zespołu Dżamble, współpracował także z zespołami tj. Anawa, Mannam Niebiesko Czarni, Wolna Grupa Bukowina, pokój jego duszy, do zobaczenia Benku!” przeczytamy na oficjalnym Facebooku zespołu.

Kim był Benedykt Radecki?

Jak już wspomnieliśmy, zmarły muzyk występował razem z Andrzejem Zauchem w formacji Dżamble. Zespół ten zdobył wiele nagród i wyróżnień. Zagrali m.in. na Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą we Wrocławiu, IV Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie i II Młodzieżowym Festiwalu Muzycznym w Rybniku i Chorzowie. Co ciekawe, ekipa uznana została nawet za czołowych przedstawicieli nurtu jazz-rocka.

Zmarły muzyk zakończył współpracę z zespołem Dżamble w 1970 roku. W późniejszych latach pracował m.in. ze Skaldami, Niebiesko-Czarnymi, Wolną Grupą Bukowina, Extra Ball, czy Anawą.

źródło: Goniec

Zobacz również: