tornada i burze w USA

Kataklizm nawiedził jeden ze stanów USA. Groźne burze i tornada dosłownie sieją spustoszenie w Teksasie. Powyrywane z korzeniami drzewa, brak prądu, zniszczone budynki i odwołane lekcje w szkole to tylko niektóre ze skutków nawałnic.

USA walczy z kataklizmem

Sytuacja w Teksasie jest poważna. Wszystko z powodu tornad i burz, które nawiedziły ten rejon USA. Amerykańskie służby poinformowały, że silny wiatr wyrywał z korzeniami drzewa oraz powalał linie wysokiego napięcia. Niestety wiele domów zostało uszkodzonych przez kataklizm. Poza tym odnotowano około 270 tys. przerw w dostawie prądu.

Warto zaznaczyć, że Krajowa Służba Pogodowa (NWS) rozpoczęła w piątek ustalanie wielkości szkód. Prace te trwają już drugi dzień, co wskazuje na to, że zniszczenia w tym rejonie USA są spore.

Jednocześnie NWS podało, że do tej pory oficjalnie potwierdzono jeden przypadek tornada. Zjawisko to wystąpiło w hrabstwie Hopkins.

Dziennikarze lokalnej gazety podali, iż tornado uderzyło w Fort Worth, w miasto Pickton, w hrabstwie Hopkins w USA. W wyniku silnego wiatru doszło tam do uszkodzeń domów i drzew.

Ponadto ucierpiało także miasto Weatherford. Co prawda w tej miejscowości nie odnotowano tornada, ale silne wiatry powyrywały z korzeniami duże drzewa i zrywały linie energetyczne.

W tym mieście w USA częściowo został zniszczony m.in. dach ratusza. Służby musiały także ewakuować ludzi z dwóch kompleksów mieszkalnych. Oprócz tego, podjęto deczyję o odwołaniu zajęć w szkołach.

https://twitter.com/rawsalerts/status/1631454929696038914

Przykre wieści z USA potwierdził meteorolog Daniel Huckaby. Ekspert poinformował o silnych wiatrach, dochodzących w czwartkowy wieczór do ok 130 km/godz., w Dallas-Fort Worth Metroplex.

„Ogólnie rzecz biorąc, szkody z burzy nie były aż tak groźne, jak mogłyby być. Zważywszy na wszystko radziliśmy sobie całkiem dobrze” – stwierdził optymistycznie Huckaby.

Media z USA powołując się na zakłady energetyczne przekazały, że w piątek 3 marca przed południem bez prądu było co najmniej 85 tys. klientów tych zakładów. Chodzi o mieszkańców m. in. hrabstw Tarrant i Dallas.

W mediach społecznościowych opublikowano wiele nagrań i zdjęć, które obrazują jak wielki kataklizm dotknął USA. Poniżej prezentujemy jeden z filmików, który pojawił się na Twitterze.

źródło: Interia

Zobacz również: