Aleksander Kwaśniewski
foto: YouTube

W mediach pojawiły się dość zaskakujące doniesienia na temat Aleksandra Kwaśniewskiego. Jeśli informacja potwierdziłaby się, z pewnością Polacy mieliby spore powody do zadowolenia. 

Aleksander Kwaśniewski stanie na czele NATO?

Niebawem ze stanowiskiem szefa Sojuszu Północnoatlantyckiego pożegna się Jens Stoltenberg. W związku z tym, w mediach coraz częściej pojawiają się informacje na temat ewentualnych następców Norwega.

Jak na razie wśród kandydatów na stanowisko szefa NATO nie ma żadnego Polaka. Jednakże właśnie pojawiła się wieść, iż trzech ambasadorów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego poparłoby Aleksandra Kwaśniewskiego. Oczywiście pod warunkiem, że nasz kraj wysunąłby jego kandydaturę.

Z tym może być jednak spory problem. Wielu obserwatorów uważa, że polski rząd może nie chcieć poprzeć osoby Aleksandra Kwaśniewskiego.

Przypomnijmy, iż Jens Stoltenberg powinien zakończyć swoją drugą kadencję rok temu. Jednakże z powodu wybuchu wojny w Ukrainie podjęto decyzję o jej przedłużeniu do końca września 2023 roku.

Co ciekawe, według części mediów decydenci ponownie mogą wydłużyć kadencję Norwega. Niemniej dziennikarze i tak spekulują na temat ewentualnych następców obecnego szefa NATO. Wśród kandydatów na stołek sekretarza generalnego pojawia się nazwisko Aleksandra Kwaśniewskiego.

Poza byłym prezydentem Polski w kuluarach pojawiają się takie osoby jak: premier Litwy Ingrida Simonyte, premier Estonii Kaja Kallas, prezydent Słowacji Zuzana Czaputowa, premier Rumunii Kalus Iohannis, sekretarz Wielkiej Brytanii Benie Wallace, premier Holandii Mark Rutte i wicepremier Kanady Chrystia Freeland.

To jednak nie wszyscy potencjalni kandydaci. Niektórzy twierdzą, że na sekretarzem generalnym może zostać nawet były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson czy szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

W tej chwili Polska nie przedstawiła swojego oficjalnego kandydata. Niemniej jak widać Aleksander Kwaśniewski mógłby zyskać poparcie członków NATO. Nie wiadomo jednak, czy rząd Prawa i Sprawiedliwości się na takie rozwiązanie zgodzi.

źródło: Super Express

Zobacz również: