nauczyciele podwyżki pensji

Niemiła dla polskich emerytów informacja ujrzała światło dzienne. Okazuje się, że seniorzy w naszym kraju dostaną w tym roku mniej pieniędzy. Przykre wieści potwierdził sam wiceminister finansów Artur Soboń.

Emeryci muszą się przygotować na zmiany

Przypomnijmy, iż w ubiegłym roku rząd opublikował rozporządzenie, które umożliwiło zwolnienie z podatku 13. emerytury. Dodajmy, że polscy emeryci musieli jedynie zapłacić składkę zdrowotną.

Z pewnością takie rozwiązanie było wyjątkowo korzystne dla emerytów. Na konta seniorów wpłynęło bowiem nieco więcej pieniędzy.

Tymczasem w 2023 roku seniorów czekają spore zmiany. Niestety nie ucieszą one najstarszych Polaków. Otóż 13. emerytura ma zostać opodatkowana. Oczywiście wiąże się to z tym, że emeryci otrzymają mniej pieniędzy w porównaniu z minionym rokiem.

Niezbyt optymistyczne wieści potwierdził wiceminister finansów Artur Soboń. Wiceszef resortu wypowiedział się na temat planów rządu na 2023 rok związanych z 13. emeryturą.

Prawdopodobnie emeryci będą rozczarowani, gdyż rząd nie zamierza teraz wydawać podobnego rozporządzenia jak rok temu.

„Nie, to było rozwiązanie epizodyczne, jednorazowe związane z komplikacją tych zaliczek związanymi ze zmianami podatkowymi. Wydaliśmy rozporządzenie, które polegało na zaniechaniu opodatkowania trzynastej emerytury, ale systemowym rozwiązaniem jest podatek PIT. Trzeba uczciwie powiedzieć, że przy tak wysokiej kwocie wolnej – 30 tys. zł, a było nieco ponad 3 tys. zł – to dla dużej części emerytów do 2500 zł to zero podatku, a powyżej tego podatku jest niewiele” – wyjaśnił wiceminister Soboń.

Słowa urzędnika Ministerstwa Finansów można rozumieć jednoznacznie. Emeryci muszą się liczyć z tym, iż w roku 2023 trzynasta emerytura będzie niższa.

Co dalej z 14. emeryturą?

Jednocześnie Artur Soboń zabrał głos w sprawie 14. emerytury. Mężczyzna nie potrafił odpowiedzieć czy próg do otrzymania tego świadczenia zostanie podniesiony. Wiceminister zwrócił uwagę, iż tym tematem zajmuje się Ministerstwo Rodziny.

Na szczęście z ust przedstawiciela władz padła jedna pozytywna informacja. Niewątpliwie ucieszy ona emerytów. Otóż mężczyzna zagwarantował, że 14. emerytura będzie wypłacona.

„Na pewno będzie 14. emerytura, chcemy aby na stałe została wpisana do systemu, więc nie ma żadnego zagrożenia, że nie będzie to świadczenie realizowane. Wręcz przeciwnie, uważamy, że to jest dobra odpowiedź na tą trudną sytuacje dzisiaj. Poza wysoką waloryzacją blisko 15 proc. to jest właściwie dobra odpowiedź na sytuację kryzysową” – zadeklarował.

źródło: Goniec

Zobacz również: