nie żyje żeglarz

Dzisiejszej soboty z pewnością nie można zaliczyć do udanych. W mediach społecznościowych pojawiła się wiadomość o śmierci wokalistki Elżbiety Żakowicz. To już druga smutna wiadomość tego dnia. Przypomnijmy, że dopiero co informowaliśmy o odejściu Janusza Weissa.

Elżbieta Żakowicz miała 75 lat

Przykrą wiadomość na temat śmierci Elżbiety Żakowicz przekazała Polska Fundacja Muzyczna. Instytucja opublikowała w mediach społecznościowych smutny wpis.

„Dotarła do nas smutna wiadomość – w miniony wtorek odeszła Pani Elżbieta Żakowicz – wokalistka zespołów Biała Gwiazda, Ametysty, Czarne Koty, Telstar, Szwagry” – przeczytamy w poście. „Mimo bogatej aktywności w artystycznym świecie, odeszła nieco zapomniana 7 marca w Krakowie” – dodali przedstawiciele Fundacji.

We wpisie przypomniano dokonania artystyczne zmarłej wokalistki. „Jej kariera zaczęła się w roku 1966, gdy zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie „Mikrofon dla wszystkich”. W 1969 roku na Festiwalu w Opolu otrzymała nagrodę Centralnej Rady Związków Zawodowych za piosenkę „Słońce w chmurach łazi”, co zaowocowało zaproszeniem do współpracy z grupą Wiślanie 69. Po rozpadzie zespołu, koncertowała z muzykami Wiślan jako Ela i Grupa. Później występowała także z zespołami Arianie, Centrum i Katapult Band” – napisała Fundacja.

Wokalistka żyła w biedzie

Tym co może szokować jest fakt, iż Elżbieta Żakowicz zmarła w samotności. Mało tego w ostatnich latach brakowało jej pieniędzy. Pomocną dłoń wyciągnęła do niej właśnie Polska Fundacja Muzyczna.
„Jak się domyślacie – nie wszystkie akcje pomocowe Fundacji dotyczą osób z pierwszych stron gazet, nie o wszystkich też piszemy. Kilka miesięcy temu dotarła do nas wiadomość, że z powodu niewielkiej podwyżki emerytury, Pani Elżbieta utraciła prawo do bezpłatnych obiadów z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Zatem paradoksalnie podwyżka spowodowała wielki problem w bardzo skromnym budżecie emerytalnym tej zasłużonej Artystki” – wyjaśniono we wpisie.
„Decyzją Zarządu PFM rozpoczęliśmy finansowanie codziennych obiadów dla niej, planowaliśmy uruchomienie zbiórki na ten cel na przyszłość, dziś to już niepotrzebne.
Ale za to uda się samotną, niemajętną Panią Elżbietę pochować godnie i upamiętnić, bo dzięki dofinasowaniu z PFM nie spocznie ona na koszt Państwa w zbiorowym grobie wśród anonimowych samotnych zmarłych, tylko w odszukanym grobie rodzinnym – upamiętnianie zasłużonych artystów jest też jednym z celów statutowych naszej Fundacji” – przekazała organizacja.

Na koniec warto wspomnieć, iż utalentowana artystka zostanie pochowana 15 marca w Krakowie na Cmentarzu Prądnik Czerwony o godzinie 13:40.

źródło: Jastrząb Post

Zobacz również: