Papież Franciszek
foto: YouTube

Głowa Kościoła Katolickiego udzieliła szokującego wywiadu. Papież Franciszek zasugerował, że niebawem czekają nas ogromne zmiany. Mowa o gorącym temacie, jakim jest celibat księży.

Papież Franciszek uważa, że nie ma przeciwwskazań, aby księża mogli brać ślub

Dziennikarze jednego z argentyńskich portali przeprowadzili ostatnio wywiad z biskupem Rzymu. W trakcie rozmowy pojawił się dość kontrowersyjny temat, mianowicie celibat osób duchownych.

Redaktorzy przypomnieli, że celibat to wymóg Kościoła Katolickiego, który wprowadzono w XI wieku z powodów finansowych. Podobno duchowni, którzy nie posiadali żon ani dzieci, byli bardziej chętni pozostawić swój majątek Kościołowi.

W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o tym, aby znieść zakaz ożenku i współżycia.

Teraz głos w tej sprawie zabrał 86-letni biskup Rzymu. Papież Franciszek przedstawił dość zaskakującą opinię na ten temat. „Celibat w Kościele zachodnim jest przepisem tymczasowym. Nie jest wieczny jak święcenia kapłańskie, które 'są na zawsze’ „ – przyznał.

Jednocześnie papież Franciszek przyznał, iż nie widzi żadnych przeciwwskazań, by księża mogli się żenić. Duchowny wskazał na Kościoły wschodnie, gdzie duchowni mają większą swobodę. „Przed święceniami jest wybór, czy [księża] chcą się żenić, czy żyć w celibacie” – zaznaczył.

Biskup Rzymu zmienia zdanie

Obserwatorzy zwrócili uwagę, iż takie słowa głowy Kościoła stoją w sprzeczności z tym, co mówił jeszcze w 2019 roku. Wówczas papież Franciszek stwierdził, że celibat jest „darem”, a on sam nie zgadza się, by była możliwość wyboru przestrzegania zakazu bądź nie.

Co ciekawe, argentyńscy dziennikarze zapytali 86-letniego Franciszka o to, czy Watykan zrewiduje zasady dotyczące celibatu księży. Papież odparł, że tak.

Mija 10 lat pontyfikatu głowy Kościoła

Dziś tj. 13 marca w poniedziałek mija 10 lat od kiedy na Stolicy Apostolskiej zasiadł papież Franciszek. Z tej okazji Watykan opublikował interesujące dane.

Z przedstawionych informacji wynika, że papież odbył 569 spotkań na modlitwie Anioł Pański i Regina Coeli, 437 audiencji generalnych i 40 zagranicznych podróży do łącznie 60 krajów.

W tak ważnym dla siebie dniu papież Franciszek wyznał, jaki prezent chciałby otrzymać. Otóż biskup Rzymu marzy o pokoju, który zapanowałby na całym świecie.

źródło: Onet

Zobacz również: