gwałt w Warszawie

Niepokojące wieści napłynęły dziś (14 marca) z Małopolski.  Wcześnie rano w kopalni węgla kamiennego Janina doszło do wstrząsów, które były efektem działalności górniczej. Oto szczegóły.

Kopalnia Janina budzi obawy mieszkańców

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie podało informację na temat dwóch wstrząsów, jakie miały miejsce w kopalni Janina w Libiążu. Według specjalistów ich magnituda wyniosła 2,7 w skali Richtera.

Mieszkańcy odczuli wstrząsy wieczorem w poniedziałek, 13 marca oraz w nocy z poniedziałku na wtorek (13/14 marca). Ludzie nie kryją sporych obaw o swoje życie. Z tego powodu zaapelowali do władz z prośbą o interwencję w sprawie kopalni.

Osoby zamieszkujące gminę Chrzanów nie mają wątpliwości, iż wstrząsy to efekt działalności wydobywczej w kopalni Janina. Mało tego ludzie nie kryją niepokoju. Ich zdaniem w końcu może dojść do tragedii.

Jak już wspomnieliśmy, mieszkańcy zwrócili się z prośbą do urzędników. Krótko mówiąc domagają się interwencji. Poza tym, mieszkańcy czują się lekceważeni przez właściciela kopalni Janina, czyli spółkę TAURON Wydobycie. Rzekomo kierownictwo firmy bagatelizuje zgłaszane przypadki wstrząsów.

Mieszkańcy wystosowali petycję

„Wnioskujemy o pilną interwencję w związku z wstrząsami górniczymi oraz podjęcie przez Wyższy Urząd Górniczy, Okręgowe Urzędy Górnicze w Katowicach i Krakowie oraz Głównego Geologa Kraju i Geologa Województwa Małopolskiego wszelkich niezbędnych działań mających na celu zabezpieczenie: zdrowia, życia oraz bezpieczeństwa Mieszkańców Gminy Chrzanów, a także majątku (w tym nieruchomości) narażonych na negatywne skutki działalności wydobywczej prowadzonej przez ZG Sobieski w Jaworznie i ZG Janina w Libiążu (wchodzące na dzień powstania petycji w skład Tauron Wydobycie S.A.)” – rozpoczęli swoją internetową petycję mieszkańcy.

„Pomimo, że Chrzanów nie jest gminą górniczą, od wielu lat odczuwamy skutki i uciążliwości związane z działalnością wydobywczą prowadzoną przez zakłady górnicze w sąsiednich miejscowościach: ZG Sobieski w Jaworznie oraz ZG Janina w Libiążu w postaci wstrząsów górniczych. Jednak w ostatnich miesiącach ich częstotliwość oraz magnituda wzbudzają w nas szczególne zaniepokojenie oraz wpływają na brak poczucia bezpieczeństwa. Zarejestrowane w ostatnich tygodniach wstrząsy były na tyle silne i odczuwalne, że m.in. budziły Mieszkańców w środku nocy. Nasze domy, bloki nie są zabezpieczone przed skutkami szkód górniczych” – kontynuowali wzburzeni ludzie.

„Jako Mieszkańcy Gminy Chrzanów czujemy się lekceważeni przez Spółkę Tauron Wydobycie S.A. Regularnie informujemy telefonicznie o występujących wstrząsach na wskazany przez Tauron Wydobycie numer interwencyjny. Zgłaszane przez Mieszkańców szkody powodowane przez częste i silne wstrząsy górnicze są bagatelizowane lub oddalane bez przeprowadzania analizy. Obawiamy się nie tylko uszkodzenia czy zniszczenia nieruchomości, ale i możliwości uszkodzenia infrastruktury krytycznej (instalacje gazowe, elektryczne czy spalinowe) co może doprowadzić do tragedii i stanowi realne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia” – podsumowali mieszkańcy.

źródło: Super Express

Zobacz również: