pieniądze

To nie są dobre wieści dla części polskich emerytów. Okazuje się, że niektórzy seniorzy będą musieli trochę poczekać na dodatkowe pieniądze, które najstarszym Polakom wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wyjaśniamy o co dokładnie chodzi.

Emeryci czekają na wypłatę „trzynastki”

Rząd Mateusza Morawieckiego zapowiedział, że polscy emeryci dostaną 13. emerytury w kwietniu. Jednak okazuje się, że część osób będzie musiała poczekać na swoje pieniądze. Dodatkowe wsparcie otrzymają dopiero po Świętach Wielkanocnych.

Z pewnością ta wiadomość nie ucieszy emerytów. W końcu dodatkowe pieniądze przydałyby się seniorom przed Wielkanocą. Niestety niektórzy najstarsi Polacy muszą uzbroić się w cierpliwość.

Należy wyjaśnić, że zaistniała sytuacja nie jest złośliwością rządzących, ale wynika z obowiązujących zasad. O co dokładnie chodzi?

Przypomnijmy, że 13. emerytury to świadczenia, które przysługują wszystkim seniorom, niezależnie od progu dochodowego. Wysokość tego dodatkowego uposażenia jest równa minimalnej emeryturze, która w 2023 roku wynosi 1588,44 zł brutto.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zakomunikowała, że emeryci otrzymają dodatkowe pieniądze pomiędzy 31 marca, a 25 kwietnia. Dodajmy, że chodzi o seniorów, którym wynagrodzenie przynosi listonosz. Właśnie w taki sposób wsparcie ma trafić do około 2 mln Polaków.

Niestety w związku z tym, iż święta wypadają w tym roku 9 i 10 kwietnia, niektórzy emeryci dostaną pieniądze dopiero po Wielkanocy. Dokładnie rzecz biorąc mowa o osobach, które otrzymują świadczenia 15, 20 lub 25 dnia miesiąca.

Pozostali emeryci, a więc seniorzy, które otrzymują swoje standardowe świadczenie do 10. dnia miesiąca, otrzymają 13. emeryturę przed Świętami Wielkanocnymi. Zatem ci, którzy dostają swoje emerytury w 1, 5, 6 lub 10 dniu miesiąca, będzie cieszyło się z dodatkowych pieniędzy jeszcze przed Wielkanocą.

źródło: Super Express

Zobacz również: