nauczyciele podwyżki pensji

To nie są dobre wieści dla części polskich emerytów. Okazuje się, że niektórzy seniorzy będą musieli trochę poczekać na dodatkowe pieniądze, które najstarszym Polakom wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wyjaśniamy o co dokładnie chodzi.

Emeryci czekają na wypłatę „trzynastki”

Rząd Mateusza Morawieckiego zapowiedział, że polscy emeryci dostaną 13. emerytury w kwietniu. Jednak okazuje się, że część osób będzie musiała poczekać na swoje pieniądze. Dodatkowe wsparcie otrzymają dopiero po Świętach Wielkanocnych.

Z pewnością ta wiadomość nie ucieszy emerytów. W końcu dodatkowe pieniądze przydałyby się seniorom przed Wielkanocą. Niestety niektórzy najstarsi Polacy muszą uzbroić się w cierpliwość.

Należy wyjaśnić, że zaistniała sytuacja nie jest złośliwością rządzących, ale wynika z obowiązujących zasad. O co dokładnie chodzi?

Przypomnijmy, że 13. emerytury to świadczenia, które przysługują wszystkim seniorom, niezależnie od progu dochodowego. Wysokość tego dodatkowego uposażenia jest równa minimalnej emeryturze, która w 2023 roku wynosi 1588,44 zł brutto.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zakomunikowała, że emeryci otrzymają dodatkowe pieniądze pomiędzy 31 marca, a 25 kwietnia. Dodajmy, że chodzi o seniorów, którym wynagrodzenie przynosi listonosz. Właśnie w taki sposób wsparcie ma trafić do około 2 mln Polaków.

Niestety w związku z tym, iż święta wypadają w tym roku 9 i 10 kwietnia, niektórzy emeryci dostaną pieniądze dopiero po Wielkanocy. Dokładnie rzecz biorąc mowa o osobach, które otrzymują świadczenia 15, 20 lub 25 dnia miesiąca.

Pozostali emeryci, a więc seniorzy, które otrzymują swoje standardowe świadczenie do 10. dnia miesiąca, otrzymają 13. emeryturę przed Świętami Wielkanocnymi. Zatem ci, którzy dostają swoje emerytury w 1, 5, 6 lub 10 dniu miesiąca, będzie cieszyło się z dodatkowych pieniędzy jeszcze przed Wielkanocą.

źródło: Super Express

Zobacz również: