GIS Sanepid komunikat ws. Bałtyku
foto: Facebook/GIS

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące popularnego produktu żywnościowego. GIS zaalarmował, że nie należy go spożywać, gdyż istnieje ryzyko poważnych problemów zdrowotnych. Oto szczegóły.

GIS informuje o wykryciu bakterii Salmonella spp.

Przedstawiciele GIS wystosowali komunikat, w którym poinformowali o wykryciu bakterii Salmonella spp. w jednej partii popularnego produktu spożywczego. Dokładnie rzecz biorąc chodzi o Kefir 200 g., OSM Łobżenica.

GIS podał, że powyższy produkt został zanieczyszczony pałeczkami Salmonella, a to z kolei wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Jak już wspomnieliśmy, skażona została tylko jedna partia kefiru. GIS zaznaczył, że w 1 z 5 próbek produktu Kefir 200 g, OSM Łobżenica o numerze partii 25.03.2023/1 wykryto Salmonella spp.

Główny Inspektorat Sanitarny podał szczegóły partii towaru, na którą muszą uważać konsumenci.

Otóż zanieczyszczona partia ma termin przydatności do spożycia 25 marca 2023 roku. Natomiast producentem niebezpiecznego produktu jest Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łobżenicy, ul. Wyrzyska 16, 89-310 Łobżenica, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 30191601 WE.

Niezwykle istotne jest to, że producent kefiru niezwłocznie po otrzymaniu z GIS informacji o skażeniu produktu rozpoczął wycofywanie wskazanej powyżej partii towaru z rynku. „Organy urzędowej kontroli żywności we współpracy z producentem prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie” – dodał Inspektorat.

Skażona partia kefiru jest groźna dla zdrowia

Główny Inspektorat Sanitarny zwrócił uwagę, że konsumenci nie powinni jeść skażonego kefiru. GIS ostrzegł, iż „spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego”. 

Jeśli jednak ktoś zjadł zanieczyszczony produkt, powinien obserwować, czy nie pojawiły się u niego symptomy zakażenia Salmonellą spp. „W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem” – podkreślił GIS.

Na koniec warto zaznaczyć, iż bakterie Salmonelli spp. są groźne dla zdrowia i życia człowieka. Pierwsze objawy zatrucia występują zazwyczaj okresie od 6 godzin do 3-7 dni od momentu spożycia skażonego produktu.

Co powinno nas zaniepokoić? Otóż naszą uwagę powinny zwrócić bóle brzucha, gorączka, biegunka, odwodnienie, nudności oraz wymioty. Niestety czasem, zwłaszcza w przypadku dzieci i seniorów, może rozwinąć się zakażenie układowe o cięższym przebiegu, tzw. postać pozajelitowa. Na tego typu zakażenie narażone są również osoby z obniżoną odpornością. W tego typu sytuacji mogą pojawić się ropnie, zapalenie dróg żółciowych, płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, stawów, szpiku kostnego, kości oraz posocznica.

źródło: Interia

Zobacz również: