nie żyje dziecko

Choć koronawirus od dłuższego czasu nieco odpuścił, to wciąż toczy się dyskusja o zasadności szczepień czy poszczepiennych skutkach ubocznych. Mamy wrażenie, że żaden inny temat nie poróżnił społeczeństwa tak bardzo, jak właśnie szczpionki przeciwko COVID-19. Stąd też najnowsze wyniki badań, przeprowadzone przez ekspertów z University of East Anglia w Norwich mogą zainteresować.

Najnowsze wyniki badań na temat szczepionek przeciwko COVID-19

Badacze University of East Anglia w Norwich już kolejny raz przyjrzeli się szczegółowo szczepionkom przeciwko koronawirusowi. Wyniki ich badań są dość jednoznaczne. Czy wpłyną na postrzeganie szczepionek przez opinię publiczną? Tutaj, zdania komentatorów są mocno podzielone.

„Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 860 000 pacjentów pochodzące z 41 różnych badań na całym świecie. To największe jak do tej pory badanie tego typu.” – czytamy na łamach Wprost Zdrowie.

Jak donoszą badanie, szczepienie przeciwko koronawirusowi zmniejsza nawet o połowę ryzyko zachorowania na tzw. długi covid, czyli long covid. To jeszcze nie wszystko.

„Wnioski dotyczą nie tylko samych szczepień. Naukowcy odkryli, że osoby z nadwagą, palacze i osoby powyżej 40. roku życia są również bardziej narażone na długotrwały covid. To ryzyko zwiększają też choroby współistniejące, takie jak astma, cukrzyca typu 2, choroba niedokrwienna serca czy depresja. Również pacjenci, którzy byli hospitalizowani z powodu ostrego przebiegu COVID-19, częściej chorowali na długi covid.” – czytamy w publikacji Wprost Zdrowie, która powołuje się na wyniki badań University of East Anglia w Norwich.

„Długi covid to złożony stan, który rozwija się w trakcie lub po wystąpieniu COVID-19 i jest klasyfikowany jako taki, gdy objawy utrzymują się przez dłuższy czas, niż 12 tygodni.” – przypomina rzeczone źródło.

Co ciekawe, tylko w samej Wielkiej Brytanii na długi covid ma cierpieć około 2 mln ludzi. Jego najczęstszymi objawami są duszność, kaszel, kołatanie serca, bóle głowy i silne zmęczenie.

źródło: Wprost Zdrowie

Zobacz również: