polski Kościół
foto: YouTube

Polski Kościół czekają spore zmiany. W rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną opowiedział o nich sam prymas Polski abp Wojciech Polak. Oto szczegóły.

Kościół a nowy dokument uchwalony w 2021 roku

Na początku warto wspomnieć, iż zmiany w polskim Kościele wprowadza dokument uchwalony w 2021 roku. Nosi on tytuł „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia” i modyfikuje formację kapłańską.

Mówiąc o tym dokumencie warto zwrócić uwagę na fragment, w którym mowa o reformie dotyczącej zmiany systemu wychowawczego w seminariach. Jednocześnie prymas Wojciech Polak podkreślil, iż zmiany przebiegają niezwykle wolno.

Co ciekawe, arcybiskup Wojciech Polak zaznaczył, iż wprowadzenie zmian w polskim Kościele wymaga sporo czasu. Jednym z powodów jest rozległość przyjętych przez omawiany dokument postanowień.

„Program ten dotyka całości życia człowieka powołanego, mówi zatem zarówno o duszpasterstwie powołaniowym, o procesie formacyjnym, łącznie ze studiami teologiczno-filozoficznymi, jak również kreśli podstawowe zręby w tzw. formacji stałej prezbiterów” – wyjaśnił prymas Polski.

Należy podkreślić, iż według arcybiskupa pewnej trudności w sprawniejszym przeprowadzeniu reform w polskim Kościele przysparza „dotychczasowa mentalność” oraz nawyki wychowawców seminaryjnych.

„Jako księża jesteśmy przyzwyczajeni do pewnego schematu, według którego byliśmy do tej pory formowani, natomiast dokument ten proponuje przeobrażenia paradygmatów formacyjnych” – zauważyła głowa polskiego Kościoła.

Warto zaznaczyć, iż zdaniem Wojciecha Polaka nowi księża powinni przez całe życie być “w drodze z Jezusem na podstawach wiary i nawracania się”.

„Myślę, że szansą tego nowego dokumentu jest właśnie takie ujęcie, że dotyczy całego życia kapłańskiego, a nie tylko pewnego segmentu. Każdy ma ożywiać wiarę i nawracać się na każdym etapie życia” – przyznał przedstawicel polskiego Kościoła.

Prymas Polski nie krył, że jednym z ważniejszych założeń omawianego dokumentu jest maksymalne zaangażowanie księży w życie publiczne. Mowa w nim chociażby o pełnej pedagogizacji oraz obecności duchownych w szczególności wśród młodzieży. „Nie wyobrażam sobie dzisiaj np. pielgrzymki maturzystów bez kleryków” – powiedział arcybiskup.

źródło: Goniec

Zobacz również: