ostrzeżenie GIS

Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) właśnie wystosował ostrzeżenie dotyczące popularnego produktu leczniczego. Dokładnie rzecz biorąc chodzi o popularną herbatkę na uspokojenie.

GIF publikuje pilny komunikat

Na stronie GIF pojawił się pilny komunikat. Inspektorat poinformował w nim o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju popularnego produktu leczniczego. Chodzi o herbatkę Melisa Fix.

Warto wspomnieć, iż wadliwy towar to herbatka ziołowa, którą stosuje się głównie w łagodnych objawach napięcia nerwowego. Poza tym, napar z melisy można używać także przy innych problemach zdrowotnych. Mowa chociażby o leczeniu łagodnych dolegliwości żołądkowych.

Koniecznie należy zaznaczyć, iż ostrzeżenie GIF dotyczy jednej partii produktu. Chodzi o herbatkę pod nazwą MELISA FIX (Melissae folium), 2,0 g/saszetkę, zioła do zaparzania w saszetkach, opakowanie 30 saszetek po 2,0 g, GTIN 05909990029242.

Dalej prezentujemy inne szczegóły dotyczące skażonego produktu, które podał GIF. Otóż wycofany numer serii to 01082022, a termin ważności – sierpień 2023 roku. Dodajmy, że podmiot odpowiedzialny za dystrybucję herbatki to Zakłady Farmaceutyczne „Polpharma” S.A., z siedzibą w Starogardzie Gdańskim (KRS:0000127044).

Oczywiście GIF poinformował także o przyczynach wycofania z obrotu wspomnianego towaru. Okazuje się, że decyzja jest podyktowana wykryciem w serii herbaty ziołowej zanieczyszczenia innym składnikiem roślinnym.

„Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja od podmiotu odpowiedzialnego o wykryciu zanieczyszczenia części opakowań ww. produktu leczniczego MELISA FIX innym składnikiem roślinnym (Stevia rebaudiana). Podmiot odpowiedzialny wskazał na konieczność wycofania ww. serii leku z obrotu. Wada, polegająca na obecności innej substancji w produkcie leczniczym niż zadeklarowano w dokumentacji rejestracyjnej, stanowi brak spełnienia wymagań jakościowych produktu leczniczego” – uzasadnił GIF.

„Chroniąc zdrowie pacjenta, na podstawie przekazanych danych Główny Inspektor Farmaceutyczny stwierdza, że powstała wada jakościowa nie pozwala wykluczyć możliwości przekroczenia dopuszczalnego dziennego limitu spożycia Stevia rebaudiana.W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej, o której mowa powyżej, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju ww. serii przedmiotowego produktu leczniczego” – dodali przedstawiciele instytucji.

źródło: o2.pl

Zobacz również: