Władimir Putin Rosja
foto: YouTube

To niepojęte. Rosja poprzez swojego ambasadora zagroziła dwóm europejskim krajom. „Nowi członkowie wrogiego bloku staną się uzasadnionym celem rosyjskich działań odwetowych, w tym o charakterze militarnym” – oświadczył Wiktor Tatarincew.

Rosja reaguje na plany Szwecji i Finlandii

Ambasador Rosji Wiktor Tatarincew opublikował niepokojący wpis na stronie placówki. Rosyjski polityk skomentował decyzję szwedzkiego parlamentu o przystąpieniu do NATO.

Zdaniem ambasadora Rosji Szwecja wykonała „krok w przepaść”. Jednocześnie dodał, że szwedzcy politycy i „eksperci” starają się wmówić swoim obywatelom, że była to dobra decyzja. Natomiast każdy, kto ma odmienne zdanie, jest oskarżany o szerzenie rosyjskiej propagandy.

Ambasador Rosji przyznał, że do jego placówki przychodzą listy od Szwedów, którzy sprzeciwiają się krokom podjętym przez rządzących. Według nich wspieranie antyrosyjskich sankcji wywołało w Szwecji ogromną inflację.

„Po przystąpieniu Finlandii i Szwecji łączna długość granic rosyjsko-natowskich prawie się podwoi. Jeśli jeszcze komuś wydaje się, że w jakiś sposób poprawi to bezpieczeństwo Europy, to można być spokojnym, że nowi członkowie wrogiego bloku staną się uzasadnionym celem rosyjskich działań odwetowych, w tym o charakterze militarnym” – napisał ambasador Rosji.

Na wpis ambasadora Rosji zareagowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szwecji. Zapowiedziano już, że rosyjski polityk zostanie wezwany na rozmowę.

Przypomnijmy, że Szwecja postanowiła dołączyć do NATO w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainie, która rozpoczęła się w lutym zeszłego roku. Do tej pory kraj ten pozostawał neutralny pod względem wojskowym.

W podobnej sytuacji jest drugi ze skandynawskich krajów. Mowa o Finlandii. Władze w Helsinkach także postanowiły wstąpić do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Co ciekawe, wnioski akcesyjne oba państwa wysłały w maju ubiegłego roku.

Natomiast na początku lipca tego roku państwa NATO podpisały protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej.

Kilka dni temu tj. 22 marca szwedzki parlament Riksdag zatwierdził przystąpienie kraju do NATO. „Za” głosowała większość osób – 269. Z kolei przeciw opowiedziało się 37 deputowanych.

źródło: Polsat News

Zobacz również: