papież Franciszek

Pojawiły się nowe wieści na temat stanu zdrowia papieża Franciszka. Nie brzmią one zbyt optymistycznie. Zdaniem mediów, w Watykanie panuje niepewność i niepokój. 

Papież Franciszek nie weźmie udziału w uroczystościach Wielkiego Tygodnia?

Przypomnijmy, iż Ojciec Święty przebywa obecnie w rzymskiej klinice Gemelli. Papież Franciszek trafił do szpitala w środę, 29 marca, po audiencji generalnej. Na temat zdrowia głowy Kościoła wypowiedziało się biuro prasowe Watykanu.

Przedstawiciele Watykanu podali, że u papieża Franciszka zdiagnozowano infekcję dróg oddechowych. Jednakże podkreślono, że nie jest to Covid-19. „Infekcja ta wymaga kilkudniowego leczenia szpitalnego” – przeczytaliśmy w watykańskim komunikacie.

Teraz pojawiły się nowe informacje na temat kondycji głowy Kościoła. Niestety nie są one optymistyczne. Zdaniem mediów, pod znakiem zapytania stoi udział papieża Franciszka w uroczystościach najważniejszego tygodnia w roku liturgicznym.

Dziennikarze zasugerowali, iż kilkudniowa hospitalizacja może oznaczać, że Ojciec Święty nie będzie w stanie wrócić na tyle do pełni sił, aby w Niedzielę Palmową odprawić mszę na placu Świętego Piotra.

W związku z powyższym, sytuacja w Stolicy Apostolskiej ma być nie najlepsza. „W Watykanie jest poruszenie” – doniósł dziennik „La Repubblica”. Rzekomo „panuje niepewność, co wydarzy się w najważniejszym tygodniu w roku liturgicznym”. Dziennik „Libero” napisał wręcz o „wielkim zaniepokojeniu w Watykanie i na świecie”.

Wiadomo bowiem, że ostatnie dni przed Wielkanocą mają być bardzo intensywne dla papieża Franciszka. W Wielki Czwartek biskup Rzymu ma odprawić dwie msze – poranną mszę Krzyżma świętego i popołudniową – Wieczerzy Pańskiej.

Przypuszczalnie tę drugą Franciszek zamierzał odprawić poza Watykanem. Przypomnijmy, że w poprzednich latach nabożeństwo odbywało się w szpitalach, więzieniach, a nawet w ośrodku dla uchodźców.

Na koniec warto wspomnieć o ewentualnym zastępstwie głowy Kościoła w Wielkim Tygodniu. Prawdopodobnie w sytuacji, gdy papież Franciszek będzie musiał dłużej leczyć infekcje, a lekarze odradzą mu długie przebywanie na powietrzu i zalecą odpoczynek, mszom i nabożeństwom będzie przewodniczyć dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.

źródło: Interia

Zobacz również: