Kościół spowiedź

Czy niebawem do lamusa odejdzie stosowana do tej pory metoda spowiedzi w Kościele Katolickim? Zza naszej zachodniej granicy nadeszły szokujące informacje dotyczące zmian, które wprowadziła część niemieckich parafii. Oto szczegóły.

Kościół zmieni metodę spowiedzi?

Portal Polonia Christiana przekazał szokujące wieści. Parafia Piotra i Pawła w Bochum w Niemczech, w diecezji Essen wprowadziła rewolucyjną metodę spowiedzi. Na czym ona polega?

Otóż parafianie mogą skorzystać z tzw. „cichej spowiedzi”. Zamiast klęczeć przy konfesjonale, wierni mogą po mszy zrobić znak krzyża i w myślach wymienić popełnione grzechy, prosząc Boga o wybaczenie.

Jednocześnie portal zaznaczył, że ludzie nadal mają możliwość skorzystania z tradycyjnej formy spowiedzi świętej. Polonia Christiana zwróciła także uwagę, iż taka forma spowiedzi jest sprzeczna z prawem kanonicznym.

W podobnym tonie wypowiedział się jeden z polskich duchownych. Ksiądz Rafał Główczyński jest bardzo popularny na TikToku. Działa tam pod pseudonimem „Ksiądz z osiedla”. Duszpasterz nie ma wątpliwości, iż forma „cichej spowiedzi” jest sprzeczna z prawem kanonicznym.

„Kodeks prawa kanonicznego mówi jasno, że jedynie indywidualna, integralna spowiedź oraz rozgrzeszenie stanowią sposób pojednania się z Bogiem osoby w grzechu ciężkim. Czyli w skrócie, to właśnie indywidualna spowiedź, połączona oczywiście z zachowaniem wszystkich pięciu warunków spowiedzi, daje taką możliwość” – podkreślił stanowczo ksiądz.

Zdaniem księdza Główczyńskiego tzw. „cicha spowiedź” nie powinna być wprowadzona w naszym kraju. „To jest bardziej dostosowanie sakramentu do ludzi, niż nakłanianie do tego, by realnie zmierzyć się ze swoimi słabościami” – zaznaczył duchowny.

„Trzeba nazwać sprawy po imieniu i to na pewno jest trudniejsze, niż zrobienie tego w myśli, ale z jednocześnie jest w tym wówczas ta druga osoba. A przecież wierzymy, że przez kapłana w tym sakramencie Jezus pomaga nam się ukierunkować i zrozumieć, co należy zmienić i jak sobie z tym poradzić (…) Czasami spojrzenie na pewne sprawy drugiej osoby może być bardzo pomocne” – wyjaśnił duszpasterz z TikToka.

źródło: Goniec

Zobacz również: