nie żyje żeglarz

Niewątpliwie smutne wieści ukazały się wieczorem 30 marca 2023 roku. Nie żyje profesor Paweł Śpiewak. Znany socjolog odszedł w wieku 71 lat. Dodajmy, że przykrą informację podał do publicznej wiadomości jego syn Jan.

Paweł Śpiewak był znanym socjologiem i historykiem

Profesor Jan Śpiewak był jednym z najbardziej znanych polskich socjologów. Zmarły był również wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego. Natomiast w latach 2011-2020 zajmował stanowisko dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego. Naukowiec napisał też kilka książek m.in. „Pamięć po komunizmie” czy „Żydokomuna”

Warto zaznaczyć, iż Paweł Śpiewak był także uznanym publicystą. Profesor chętnie i często komentował bieżące sprawy polityczne. Nie bał się wyrażać mocnych opinii.

Co ciekawe, Paweł Śpiewak był posłem na Sejm V kadencji. Profesor kandydował w wyborach w 2005 roku. Wówczas otrzymał mandat na Sejm z okręgu warszawskiego. Dodajmy, że wtedy startował jako kandydat bezpartyjny z listy Platformy Obywatelskiej.

Jak już wspomnieliśmy, smutną wiadomość potwierdził w rozmowie z dziennikarzami syn historyka, socjolog Jan Śpiewak. Póki co, nie wiadomo, co było przyczyną śmierci 72-latka.

Bez wątpienia zgon Pawła Śpiewaka wywołał ogromne poruszenie. W mediach społecznościowych pojawiły się liczne kondolencje. Składali je ludzie ze świata polityki, kultury i nauki. Dodajmy, że znanego socjologa pożegnali politycy wszystkich opcji.

„Zmarł Paweł Śpiewak, profesor socjologii, bardzo osobny, działacz polityczny, inspirujący recenzent życia społecznego. Wybitny i bardzo niezależny. Często niełatwy w relacjach. Zasłużony dla dziedzictwa polskich Żydów. To on zainspirował ministra kultury do powołania Muzeum Warszawskiego Getta w dawnym szpitalu Bersohnów i Baumanów oraz do podniesienia rangi Muzeum Treblinka na poziom instytucji państwowej. Różniliśmy się w wielu sprawach, ale zasługi Pawła dla Polski są niepodważalne. Cześć Jego pamięci!” – napisał na Twitterze minister kultury i wicepremier Piotr Gliński.

„Nie żyje Paweł Śpiewak. Mądry i dobry człowiek. Ogromnie smutna wiadomość. Żegnaj, Pawle” – zakomunikował z kolei Sławomir Nitras z Platformy Obywatelskiej.

„Zmarł profesor Paweł Śpiewak. Wybitny historyk idei i socjolog. Bezkompromisowy publicysta, znany z ciętego pióra, który nie bał się iść pod prąd. To wielka strata dla świata nauki i polityki. Rodzinie i bliskim składam najgłębsze wyrazy współczucia. Niech spoczywa w pokoju” – stwierdził natomiast Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

źródło: Super Express

Zobacz również: