Tadeusz Rydzyk
foto: YouTube

Te informacje muszą bulwersować. Tadeusz Rydzyk otrzymał spore dofinansowanie z państwa. Kwoty wsparcia dla Radia Maryja mogą szokować.

Tadeusz Rydzyk jest hojnie wspierany przez państwo

Jeden z serwisów opublikował szczegóły dotyczące wsparcia, którego ministrowie udzielili fundacjom powiązanym z ojcem Tadeuszem Rydzykiem, dyrektorem TV Trwam i Radia Maryja.

Dzięki dziennikarzom poznaliśmy kwoty przelewów, które Kancelaria Premiera wykonywała na rzecz podmiotów Tadeusza Rydzyka. Co ciekawe, w latach 2021-2022 KPRM zawarła kilkanaście umów z tego typu instytucjami.

Według danych na które powołali się dziennikarze, we wspomnianym powyżej okresie na konta podmiotów związanych z Tadeuszem Rydzykiem trafiło ponad 4,7 mln zł. Tak wynika z odpowiedzi kilku resortów udzielonej na interpelację wystosowaną przez posłankę Hannę Gill-Piątek.

Kto najbardziej wsparł Tadeusza Rydzyka? Otóz najwięcej przekazało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Chodzi o kwotę 2,1 mln zł. Poza tym, spory zastrzyk finansowy trafił do podmiotów ojca dyrektora z Ministerstwa Zdrowia (800 tys. zł) oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych (525 tys. zł).

Jednak nie tylko ministerstwa, ale także Kancelaria Premiera Mateusza Morawieckiego chętnie wsparła podmioty związane z Tadeuszem Rydzykiem. Mowa o fundacji Lux Veritatis oraz Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Warto odnotować, iż w latach 2021-2022 KPRM zawarła z nimi kilkanaście umów, które opiewały na ponad 3,7 mln zł.

Co ciekawe, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów tłumaczyła, że organy administracji rządowej mogą prowadzić współpracę nie z organizacjami pozarządowymi, „ale także z innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, w tym osobami prawnymi i jednostkami organizacyjnymi działającymi na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych”.

Takie wyjaśnienia nie usatysfakcjonowały Hanny Gill-Piątek. „Prezes Rady Ministrów, a raczej w tym wypadku ministrantów, w hojności dla Torunia chciał przelicytować cały swój rząd” – ironizowała łódzka posłanka.

„Gdy kryzys, gdy inflacja, gdy trzeba ratować kiesę Ojca Dyrektora, premier Mateusz Morawiecki rusza na ratunek, a toruński redemptorysta robi ranking, kto przelał i ile z rządu. Zbawienia z tego dzieła nie będzie, ale obecność na wybory w czasie antenowym TV Trwam i Radia Maryja gwarantowana” – dodała Hanna Gill-Piątek.

źródło: Fakt

Zobacz również: