świadczenie pieniądze

Z pewnością polscy emeryci mają powody do zadowolenia. Okazuje się, że istnieje spora szansa, iż rząd wprowadzi bardzo korzystne rozwiązanie dla najstarszych Polaków. „To byłaby wielka ulga dla seniorów” – stwierdził ekspert.

Emeryci już od 70 roku życia z darmowym dostępem do leków

Polskie władze poważnie rozważają poszerzenie dostępu do bezpłatnych leków dla seniorów. Przypomnijmy, że aktualnie nieodpłatne medykamenty przysługują emerytom od 75 roku życia.

Dziennikarze popularnej gazety dotarli do nieoficjalnych, ale potwierdzonych w kilku źródłach, sensacyjnych informacji. Wynika z nich, że rząd planuje zmodyfikować dolną granicą w programie.

Według Marka Tomkowa, wiceprezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej, polscy emeryci skorzystaliby na tego typu rozwiązaniu. „To byłaby wielka ulga dla seniorów” – przyznał ekspert.

„Lista bezpłatnych leków dotyczy podstawowych chorób, jak nadciśnienie, czy cukrzyca, więc obniżenie granicy wieku byłoby bardzo pomocne. To oszczędność kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych miesięcznie dla wielu seniorów” – wyjaśnił wiceprezes.

Przy okazji warto zwrócić uwagę, iż szansa na wprowadzenie zmian jest spora. Powodem są zbliżające się wybory. Jak nie trudno się domyślić, władza chce poszerzyć grupę beneficjentów projektu Leki 75+, aby zyskać dodatkowe poparcie. W tym wypadku chodzi o głosy emerytów.

Na temat obniżenia wieku osób uprawnionych do otrzymania nieodpłatnych medykamentów wypowiedział się wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. „Kwestie dotyczące możliwości obniżenia kryterium wieku uprawniającego do bezpłatnych leków są rozważane, znajdują się na etapie analiz finansowych” – stwierdził wiceszef resortu.

Tymczasem media pozyskały nieoficjalne informacje, iż decyzja w tej sprawie już zapadła. Najprawdopodobniej od 2024 roku wiele bezpłatnych leków dostaną emeryci od 70 roku życia.

Co ciekawe, rząd rozważa nawet, czy nie zejść do poziomu 65 lat. W tym wypadku problemem może być jednak zbyt wysoki koszt tego typu rozwiązania.

źródło: Super Express

Zobacz również: