protest rolników w Warszawie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydało ostrzeżenia dla niektórych rejonów naszego kraju. Pogoda w najbliższych godzinach może być niebezpieczna.

IMGW publikuje alerty dla południowej i zachodniej Polski

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia I stopnia dotyczące marznących opadów i opadów śniegu, które mają obowiązywać do jutra rana. Zagrożonymi obszarami są: część województwa łódzkiego, województwo śląskie, województwo świętokrzyskie, część województwa opolskiego, województwo małopolskie i podkarpackie oraz w część województwa lubelskiego i mazowieckiego.

Według meteorologów IMGW na wspomnainych obszarach wystąpią słabe opady marznącego deszczu lub mżawki oraz śniegu. Poza tym, eksperci spodziewają się gołoledzi.

Tradycyjnie w Bieszczadach pojawią się obfite opady śniegu. Co ciekawe, miejscami przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie nawet 25 cm.

Warto zaznaczyć, iż w powiatach przemyskim, bieszczadzkim, leskim, sanockim, krośnieńskim, strzyżowskim i jasielskim obowiązuje ostrzeżenie II stopnia IMGW.

Natomiast mieszkańcy części województwa dolnośląskiego i zachodniopomorskiego powinno uważać na przymrozki. W związku z tym IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia.

Grażyna Dąbrowska z Centralnego Biura Prognoz IMGW przewiduje, iż na zachodzie Polski w czwartek do końca dnia i wieczorem, zachmurzenie będzie jeszcze umiarkowane, miejscami małe. W tej części kraju nie powinno padać.

Zupełnie inna sytuacja wystąpi na wschodzie. Tam synoptycy IMGW spodziewają się całkowitego i dużego zachmurzenia, opadów śniegu przechodzących w deszcz ze śniegiem i sam deszcz. Miejscami może wystąpić gołoledź.

Niestety słupki rtęci wskażą niezbyt wysoką temperaturę. Od 1 stopnia na Rzeszowszczyźnie do około 7 stopni Celsjusza na Podlasiu.

Eksperci IMGW zauważyli, iż na południowym wschodzie kraju w czwartek spadnie najwięcej śniegu. Z tego powodu wydano kolejny alert.

Zdaniem synoptyka na Podkarpaciu może przybyć od 7 cm do 15 cm. Z kolei w Tatrach około 8 cm.

Należy zaznaczyć, iż w nocy z czwartku na piątek zachmurzenie nadal będzie duże na przeważającym obszarze Polski. Jedynie na zachodzie kraju spodziewane są większe przejaśnienia i tam powinno być bez opadów.

„Natomiast na wschodzie, zwłaszcza północnym wschodzie głównie opady deszczu. Na pozostałym obszarze deszczu i deszczu ze śniegiem i jeszcze śniegu, szczególnie w rejonie podgórskich Karpat, w wysokich partiach gór. Tam jeszcze może spaść 6-10 cm śniegu, na obszarach nizinnych ok. 1-2 cm, szczególnie w woj. śląskim, w Małopolsce, na Podkarpaciu, w woj. świętokrzyskim i części łódzkiego” – wyjaśniła meteorolog IMGW.

źródło: Wirtualna Polska

Zobacz również: