morderstwo

Trzeba być ostrożnym, gdyż oszuści nie próżnują. Policja ostrzega przed przestępczym procederem, do którego dochodzi w mediach społecznościowych. Nieświadome niczego ofiary klikają w groźne linki, które umożliwiają złodziejom chociażby kradzież naszych pieniędzy. Oto szczegóły.

Policja apeluje o ostrożność. Chodzi o tzw. fake newsy

Przedstawciele policji zaapelowali do Polaków, aby Ci nie klikali w podejrzane linki. Ostatnimi czasy pojawia się ich w sieci coraz więcej. Pojawiają się w postaci tzw. fake newsów. Co to takiego?

Otóż to fałszywa informacja z niebezpiecznym linkiem. Tytuł takiej wiadomości najczęściej jest tak skonstruowany, aby zachęcić potencjalną ofiarę do poznania szczegółów danego newsa. Niestety kliknięcie w taki link może się dla nas bardzo źle skończyć.

„Osoby, które spotykają się z taką informacją, zachęcane są do kliknięcia w link. Często, bez zastanowienia wchodzą na podejrzaną stronę, aby sprawdzić autentyczność groźnie brzmiącej informacji z ich najbliższego otoczenia. Apelujemy do wszystkich o rozwagę i ostrożność, ponieważ takie ogłoszenia to fake newsy, czyli nieprawdziwe wiadomości, publikowane w celu osiągnięcia korzyści przez nieuczciwe osoby” – ostrzegła policja.

Służby nie kryły, iż chwila nieuwagi może nas drogo kosztować. Oszuści mogą bowiem pozbawić nas nie tylko pieniędzy, ale i wykraść nasze dane wrażliwe. „Ostrzegamy przed wchodzeniem w linki niewiadomego pochodzenia. W ten sposób możemy stracić wrażliwe dane oraz wszystkie oszczędności!” – zaznaczyła policja.

Co ciekawe policjanci dokładnie wyjaśnili, jak wygląda cały proceder związany z tzw. fake newsami. Jednocześnie podali, na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać.

„Celowo używane są w nich chwytliwe nagłówki, by przyciągnąć uwagę czytającego. Wystarczy chwila zastanowienia, aby stwierdzić, że konto, z którego został udostępniony link, jest fikcyjne oraz strona, na której, rzekomo są umieszczone informacje o całym zdarzeniu, również jest podejrzana” – podkreśliła policja.

„Klikając w takie linki, możemy paść ofiarą cyberprzestępców, których celem jest zdobycie danych do naszych kont i haseł. Informacje te mogą posłużyć do wyłudzenia danych osobowych i przejęcia konta, a następnie oszustwa między innymi metodą na BLIK-a. Jeśli wydaje się nam, że dana strona jest nieprawdziwa i podejrzana, nie klikajmy w nią i pod żadnym pozorem nie udostępniajmy tego dalej” – zaapelowali na koniec mundurowi.

źródło: o2.pl

Zobacz również: