nauczyciele podwyżki pensji

Fatalne wiadomości dla polskich emerytów. Okazuje się, że nowe przepisy wynikające z Polskiego Ładu sprawią, że część seniorów straci prawo do dodatkowych pieniędzy. Oto szczegóły.

Emeryci nie odliczą od podatku ulgi rehabilitacyjnej

W życie wszedł tzw. Polski Ład. W związku z nowymi przepisami zwiększono kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł rocznie. Oznacza to jedno. Z jednej strony, niektórzy emeryci nie zapłacą podatku dochodowego. Jednak z drugiej, seniorzy stracili możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.

Zatem czy i ewentualne ile stracą emeryci na nowej reformie? Oczywiście wszystko zależy od wysokości ich uposażenia.

Przykładowo emeryci, których wynagrodzenia wynoszą do 2500 zł brutto miesięcznie, a więc tacy, którzy nie przekraczają rocznie przychodu 30 tys. zł, nie będą musieli odprowadzać podatku dochodowego.

Jednakże jeśli nie zapłacą podatku dochodowego, to stracą możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej. Dodajmy, iż wspomniana ulga to odliczenie od podatku. Zatem jeśli ktoś podatku nie płaci, to nie będzie w stanie z niej skorzystać.

W tym miejscu warto przypomnieć, iż z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać osoby niepełnosprawne oraz takie, które mają na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Takie rozwiązanie pozwala na odliczenie od podatku wydatków np. na pieluchomajtki, przewodników dla niewidomych czy psa asytującego. Warto podkreślić, iż maksymalnie można odliczyć 2280 zł.

To jednak nie wszystko. Emeryci, czy też inne osoby uprawnione, mogły odliczyć nielimitowane wydatki od adaptacji budynku mieszkalnego dla osoby niepełnosprawnej, zakup indywidualnego sprzętu, zakupu pojazdu dla osoby niepełnosprawnej, czy za pobyt na leczeniu w uzdrowisku. 

Na koniec warto zaznaczyć, iż na temat całej sytuacji wypowiedział się wiceminister finansów Artur Soboń. Przedstawiciel resortu stwierdził, że polscy emeryci nic nie tracą.

foto: Super Express

Zobacz również: