księża

Wielu Polaków zastanawia się nad ty, jaką emeryturę otrzymuje ksiądz. Okazuje się, że przedstawiciele stanu duchownego nie mają powodów do narzekań. Z pewnością wielu świeckich chciałoby otrzymywać uposażenie tej wysokości co przeciętny kapłan.

Ksiądz może liczyć na dwukrotnie wyższe świadczenie niż pozostali emeryci

Duchowny po skończeniu 65 lat otrzymuje emeryturę z ZUS-u. Natomiast, gdy ksiądz przekroczy 75. rok życia na jego konto wpłyną dodatkowe pieniądze z Funduszu Kościelnego.

Oczywiście wiele zależy od tego, ile ksiądz zarabiał, a także jakie składki emerytalno-rentowe odprowadzał. W sytuacji, gdy płacił składki od najniższej krajowej pensji, to i jego emerytura będzie niska tj. rzędu tysiąca złotych.

Nieco inaczej jest w przypadku księdza, który pracuje w szkole czy na uczelni. Oni zarabiają zdecydowanie lepiej. Zdaniem mediów, tacy duchowni mogą liczyć na świadczenie w wysokości około 2,5 tysiąca zł.

Jak już wspomnieliśmy, ZUS to nie jest jedyne źródło świadczeń emerytalnych dla przeciętnego księdza. Otóż po ukończeniu 65. roku życia otrzymuje emeryturę z ZUS-u. Z kolei po 75. roku życia dostaje pieniądze z Funduszu Kościelnego. Dzięki temu ostatecznie na konto duchownego może wpłynąć co miesiąc nawet 5 tys. zł.

Co ciekawe, im wyższa ranga duchownego, tym wyższa kwota emerytury. Przykładowo biskupi mogą liczyć na około 10 tys. zł miesięcznie.

Bez wątpienia uposażenia pobierane przez duchownych są dużo wyższe nić niejednego świeckiego emeryta. Otóż minimalna emerytura w Polsce to nieco ponad 1300 zł brutto. Natomiast średnia kwota świadczenia to około 2700 zł brutto. Zatem wnioski nasuwają się same.

źródło: INN:Poland

Zobacz również: