abonament radiowo-telewizyjny kary

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nowe przepisy Kodeksu pracy są bardzo korzystne dla niektórych Polaków. Zmiany wchodzą w życie właśnie w kwietniu br. Powinni zainteresować się nimi zwłaszcza rodzice, którzy pobierają zasiłek macierzyński. 

Pieniądze dla rodziców otrzymujących zasiłek macierzyński

26 kwietnia tego roku w życie wejdą istotne zmiany w Kodeksie Pracy. Dotyczyć one będą chociażby rodziców, którzy pobierają zasiłek macierzyński. O co dokładnie chodzi?

Otóż tacy rodzice mają ogromną szansę na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. Co ważne, osoby zainteresowane muszą złożyć specjalny wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Warto zaznaczyć, iż większe pieniądze dla rodziców przebywających na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim będą dostępne zarówno dla mamy, jak i taty. Wyjaśnili to dziennikarze jednej z popularnych gazet.

„Matka, która zawnioskowała o zasiłek jednocześnie za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, będzie otrzymywała 81,5 proc. podstawy wymiaru, a gdy ojciec wykorzysta dziewięć tygodni nieprzenoszalnego urlopu rodzicielskiego, będzie otrzymywał zasiłek w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru” – wytłumaczyli przedstawiciele mediów.

Należy wspomnieć, iż w myśl nowych przepisów, zasiłek macierzyński nadal będzie płatny w 100%. Natomiast podniesiony został zasiłek rodzicielski. Wsparcie to wzrosło z 60% do 70% podstawy.

Oczywiście, aby otrzymać dodatkowe pieniądze rodzice muszą spełnić pewne warunki. Po pierwsze, na dzień 26 kwietnia powinni korzystać z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego. Po drugie, zainteresowani są zobowiązani złożyć do ZUS stosowny wniosek w tej sprawie. Co ciekawe, czasu by to zrobić będzie niewiele – tylko 21 dni od momentu, kiedy nowelizacja Kodeksu Pracy wejdzie w życie.

źródło: o2.pl

Zobacz również: