Magda Gessler
foto: YouTube

Już za kilka dni rusza sezon komunijny. Dziennikarze postanowili sprawdzić, ile kosztuje zorganizowanie przyjęcia u najbardziej popularnej restauratorki w naszym kraju, czyli Magdy Gessler. Z pewnością cena przyprawi o zawrót głowy niejedną osobę.

Magda Gessler organizuje przyjęcia komunijne

Chętni mogą zorganizować przyjęcie z okazji Pierwszej Komunii Świętej w warszawskiej restauracji Magdy Gessler „U Fukiera”. Trzeba jednak zaznaczyć, iż nie każdy może sobie pozwolić na uroczysty obiad w takim miejscu.

Z pewnością wysokie ceny w lokalach, które są sygnowane nazwiskiem Magdy Gessler, nie powinny być dla nikogo szokiem. Restauratorka wiele razy podkreślała, iż wynikają one z wysokiej jakości serwowanych potraw.

Co ciekawe, w przypadku „U Fukiera” wpływ na cenę ma też lokalizacja knajpki. Otóż mieści się ona w samym sercu Rynku Starego Miasta w Warszawie.

Pomimo niekwestionowanej renomy lokalu Magdy Gessler, ciągle pozostały jeszcze ostatnie wolne terminy na organizacje komunii w maju i czerwcu. Jednak ceny rezerwacji mogą wiele osób odstraszyć. O jakich kwotach mówimy?

Otóż za najtańszy talerzyk zapłacimy bowiem 330 złotych. Z kolei najdroższa opcja to 390 złotych za osobę. Co ciekawe, restauratorka oferuje też menu wegetariańskie.

Przedstawiciele restauracji nie kryli, iż każda osoba, która zdecyduje się urządzić przyjęcie „U Fukiera”, może liczyć nie tylko na „wykwintne dania kuchni polskiej łączące tradycje z nowoczesnością”, ale też kompleksową obsługę. Warto podkreślić, iż nie ma żadnych ograniczeń czasowych. Dzięki czemu goście mogą w spokoju delektować się posiłkami i czasem spędzonym z rodziną.

Poniżej prezentujemy przykładowe menu u Magdy Gessler. Jest to opcja, która kosztuje 390 złotych za osobę.

  • Carpaccio z polędwicy marynowanej w imbirze i pieprzu
  • Półgęsek wędzony z sosem z jeżyn na czerwonym winie
  • Rumiany rosół na wielu mięsach z jarzynami, serwowany z domowymi kluskami
  • Pierś z kaczki marynowana w rozmarynie podana na sosie śliwkowym w towarzystwie buraczków concasse i tradycyjnych kopytek z masłem
  • Torcik pistacjowo-malinowy

źródło: Super Express

Zobacz również: