nie żyje żeglarz

Polski Związek Lekkiej Atletyki przekazał smutną wiadomość. W wieku 62 lat zmarł olimpijczyk z Barcelony. Świat polskiego sportu okrył się żałobą.

Olimpijczyk reprezentował Polskę w Barcelonie w 1992 roku

Przykra wiadomość wstrząsnęła wielbicielami sportu w naszym kraju. „Polski Związek Lekkiej Atletyki z ogromnym żalem informuje, że 2 maja w wieku 62 lat zmarł trójskoczek, olimpijczyk z Barcelony, Eugeniusz Bedeniczuk” – poinformował na swojej stronie PZLA.

W dalszej części artykułu przedstawiciele związku przedstawili po krótce postać zmarłego. Szczególną uwagę zwrócili uwagę na osiągnięcia olimpijczyka.

„Przygodę ze sportem rozpoczął w rodzinnych stronach – z lekkoatletyką zetknął się w szkole w Hajnówce. Później związał się z klubami białostockimi – AZS-em, Juvenią, Jagiellonią oraz Podlasiem. W klubie Jego szkoleniowcem był Henryk Olszewski, a w kadrze Andrzej Lasocki. Był czołowym trójskoczkiem Europy początku lat 90. W 1990 był finalistą mistrzostw Europy w Splicie, a rok później uczestniczył w mistrzostwach świata w Tokio. Podczas igrzysk olimpijskich w Barcelonie w eliminacjach uzyskał wartościowy wynik 16.92 i z piątym rezultatem wśród startujących awansował do finału, w którym zajął ostatecznie 12. miejsce (16.23)” – zaznaczyli autorzy wpisu.

„Podczas swojej kariery zdobył siedem medali mistrzostw Polski seniorów – cztery na stadionie (złoto: Warszawa 1992; srebro: Kielce 1991; brąz: Piła 1990, Kielce 1993) oraz trzy w hali (złoto: Spała 1992; srebro: Spała 1990, Spała 1991). Reprezentant Polski w meczach międzypaństwowych” – podkreślili przedstawiciele PZLA.

„Rekord życiowy: 17.08 (6 czerwca 1992, Lublin) – czwarty wynik w historii polskiej lekkoatletyki (uzyskał też – w 1990 – 17.15 przy wietrze +3,4 m/s)” – dodali.

Na koniec członkowie PZLA podkreślili, iż z lekkoatletyką związany był także syn Eugeniusza Bedeniczuka – Bartłomiej. Mężczyzna był medalistą mistrzostw Polski w skoku wzwyż.

źródło: PZLA

Zobacz również: