Prymas Polski Wojciech Polak

Trudno uwierzyć, ale Prymas Polski Wojciech Polak musiał podjąć bardzo przykrą i trudną decyzję. Wydaje się, że jest ona pokłosiem aktualnej sytuacji w polskim Kościele. 

Prymas Polski zlikwidował jedno z seminariów duchownych

Z pewnością abp Wojciech Polak ma ostatnimi czasy sporo na głowie. Ataki na Jana Pawła II, pedofilia wśród duchownyc, to tylko część problemów, z którymi musi mierzyć się Prymas Polski.

Poza tym, z roku na rok zmniejsza się liczba powołań do stanu duchownego. Coraz mniej młodych mężczyzn chce zostać księżmi. Właśnie z tego powodu Prymas Polski podjął radykalną decyzję. Chociaż nie było to łatwe, nie było innego wyjścia.

Dokładnie rzecz biorąc, Prymas Polski Wojciech Polak publicznie ogłosił, iż zawiesza działalność gnieźnieńskiego seminarium duchownego. To przykra informacja, zważywszy na to, żę instytucja ta zaczęła funkcjonować ponad 400 lat temu.

Dodajmy, że sytuacja ta jest dla prymasa wyjątkowo bolesna, ponieważ pełni on funkcję arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego.

„Powodem tej niełatwej decyzji, stosownie konsultowanej i rozeznanej, jest niewielka liczba kandydatów do kapłaństwa oraz konieczność zapewnienia jak najlepszej formacji naszym klerykom, także pod względem wspólnotowym, w duchu zasad określonych przez obowiązujące wskazania Kościoła” – wyjaśnił w specjalnym liście abp Wojciech Polak.

„Obecnie w naszym polskim, ale i diecezjalnym kontekście coraz bardziej odczuwalny staje się brak kandydatów do kapłaństwa i życia zakonnego. W tym doświadczeniu nie możemy jednak zwątpić w towarzyszenie Chrystusa, który idzie razem z nami i prowadzi swój Kościół” – dodał Prymas Polski.

Abp Polak wyjaśnił, iż w przyszłym roku akademickim klerycy z Gniezna będą odbywać formację seminaryjną w Poznaniu. Jednocześnie prymas podkreślił, iż Seminarium w Gnieźnie nie przestaje istnieć całkowicie.

„Kandydaci do kapłaństwa z terenu archidiecezji gnieźnieńskiej nadal będą przyjmowani przez arcybiskupa gnieźnieńskiego, tutaj będą odbywać swoje praktyki parafialne, pastoralne i pedagogiczne oraz uczestniczyć w celebracjach z okazji świąt. W katedrze gnieźnieńskiej będą im również udzielane święcenia kapłańskie, a po ich przyjęciu staną się kapłanami archidiecezji gnieźnieńskiej i na jej terenie będą posługiwać. Ten kontakt nie będzie więc zerwany” – podsumował.

źródło: Super Express

Zobacz również: