las

Amatorzy grzybów mogą zacierać ręce. W niektórych lasach na terenie naszego kraju pojawiły się już pierwsze grzyby. Gdzie warto wybrać się na grzybobranie? Oto szczegóły.

Lasy w niektórych rejonach Polski zapełniły się grzybami

Bez wątpienia zbieranie grzybów to ulubione zajęcie wielu Polaków. Co ciekawe, grzybobranie kojarzy nam się raczej z jesienią. Tymczasem okazuje się, że w polskich lasach już pojawiły się pierwsze okazy.

Dziennikarze jednej z gazet podali, iż w lasach na Śląsku pojawiły się już borowiki ceglastopore. Co to za grzyby?

Otóż borowiki ceglastopore można znaleźć w lasach zarówno liściastych, jak i iglastych. Dodajmy, że najczęściej występują w pobliżu buków i jodeł. Co ciekawe, potrafią dorosnąć nawet do 20 cm średnicy kapelusza.

„Borowik ceglastopory jest gatunkiem grzyba, którego wielu grzybiarzy boi się zbierać identyfikując go z trującym, ale bardzo rzadkim borowikiem szatańskim. Najpewniej jest to efekt podobnego czerwonego ubarwienia trzonu i sinienia po przekrojeniu” – wyjaśnili leśnicy Lasów Państwowych.

„Różni je jednak dość wyraźna różnica koloru kapelusza – u ceglastoporego zwykle ciemnobrązowy, u szatańskiego jasny, ponadto trzon przy kapeluszu u ceglastoporego z czerwonego przechodzi w żółty. Ponadto, jak już wspomniano, borowik szatański jest niezwykle rzadkim w naszych lasach” – uzupełnili leśnicy.

Warto wspomnieć, iż grzyb ten charakteryzuje się ciekawym smakiem. Dzięki czemu znakomicie wzbogaca sosy i zupy. Ponadto można go dodać do mieszanki grzybów na pierogi czy krokiety.

Niezwykle ważne jest to, aby ten rodzaj borowika spożywać dobrze ugotowanego, uduszonego lub obsmażonego, gdyż na wpółsurowy może powodować problemy żołądkowe.

źródło: o2.pl

Zobacz również: