nie żyje aktorka

Przykra wiadomość pojawiła się dziś w mediach. Zmarł znany polityk Jerzy Szteliga. Mężczyzna odszedł dzień przed swoimi 70. urodzinami. 

Polityk zmagał się z ciężką chorobą

„Dzień przed swoimi 70. urodzinami zmarł Jerzy Szteliga, były poseł i wieloletni lider opolskiego SLD” – poinformował w poniedziałek, 8 maja, Marcin Majszczyk, współpracownik zmarłego.

„W regionie zostanie na zawsze zapamiętany jako gorący orędownik przekształcenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Uniwersytet Opolski oraz niezłomny przeciwnik różnego rodzaju patologii na styku polityki i gospodarki, czego dał przykład podczas afery ratuszowej czy tej związanej z elektrownią Opole, w którą uwikłani byli przecież ludzie lewicy. Według mojej wiedzy odszedł z SLD, nie zgadzając się na zmiany, do jakich w tej partii dochodziło” – dodał Majszczyk.

Jerzy Szteliga odszedł w nocy 8 maja 2023 r. Zmarły polityk w ostatnich latach zmagał się z ciężką chorobą. Niestety ostatecznie nie udało mu się z nią wygrać.

Kim był Jerzy Szteliga?

Polityk urodził się 9 maja 1953 r. w Zebrzydowicach. W latach 70. wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Natomiast od 1990 r. kierował opolskimi strukturami Socjaldemokracji RP. Dziewięć lat później został szefem opolskiej organizacji SLD.

W latach 1993-2005 był posłem. W tym czasie polityk działał m.in. w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz w Komisji Spraw Zagranicznych. Dodajmy, że mężczyzna był również członkiem komisji śledczej badającej aferę Rywina.
Jerzy Szteliga zasłynął także swoim wyznanie. Otóż jako pierwszy polski parlamentarzysta dobrowolnie przyznał się do współpracy ze służbami specjalnymi PRL.

Warto wspomnieć, iż w 2006 r. polityk został aresztowany. Mężczyzna usłyszał zarzut przyjęcia 90 tys. zł w związku ze sprawą Elektrowni Opole. Ostatecznie jednak  w 2014 r. Sąd Okręgowy w Opolu go uniewinnił.

Do końca swojej kariery zawodowej Jerzy Szteliga był pracownikiem naukowym Politechniki Opolskiej. Polityk pełnił tam funkcję przewodniczącego uczelnianej organizacji ZNP.

źródło: Fakt

Zobacz również: