Jarosław Kaczyński
foto: YouTube

Z pewnością wyniki najnowszego sondażu wyborczego mogą mocno zaniepokoić prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Liczba głosów, na które może liczyć Prawo i Sprawiedliwość na dzień dzisiejszy, prawdopodobnie nie usatysfakcjonuje szefa partii rządzącej.

Prawo i Sprawiedliwość straci władzę?

Wyniki najnowszego sondażu preferencji politycznych zaskoczyły sporą część osób. Otóż gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, opozycja (Koalicja Obywatelska, Polska 2050 i PSL oraz Lewica) zdobyłyby prawie 60% głosów.

Z badania przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że Prawo i Sprawiedliwość nie ma powodów do zadowolenia. Otóż na PiS chciałoby głosować nieco ponad 31% badanych. Natomiast koalicjant partii Jarosława Kaczyńskiego, czyli Konfederacja zyskałaby tylko niecałe 9% poparcia.

Można zatem łatwo policzyć, iż Prawo i Sprawiedliwość utraciłoby władzę. Natomiast opozycja bez problemu byłaby w stanie utworzyć sejmową większość.

Jak to możliwe? Otóż gdyby Prawo i Sprawiedliwość i Konfederacja połączyły siły i stworzyły koalicję, miałby łącznie 211 mandatów w Sejmie. To o 20 za mało, aby mieć większość. Zupełnie inaczej jest w przypadku opozycji. Zgodnie z wynikami najnowszego sondażu, Koalicja Obywatelska, Polska 2050 i PSL oraz Lewica zdobyłyby 248 mandatów. Dzięki temu uzyskałyby większość w niższej izbie parlamentu.

„PiS z Konfederacją, według przelicznika zaproponowanego przez dr. hab. Jarosława Flisa, zyskiwałby 211 mandatów, przy 248 mandatach poselskich tworzących potencjalną koalicję antyrządową” – wytłumaczyła wyniki badania znana stacja radiowa.

Pocieszające dla prezesa Kaczyńskiego jest to, iż PiS nadal jest liderem sondażu. Na tę partię zamierza zagłosować 31,3% ankietowanych. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska (24,7%). Trzecia lokata przypadła z kolei koalicji Polski 2050 i PSL z poparciem (14,6%).

Warto zaznaczyć, iż próg wyborczy przekroczyłyby także Lewica (9,6%) i Konfederacja (8,7%). Natomiast na Suwerenną Polską Zbigniewa Ziobry głosować chce zaledwie 1,2% badanych.

źródło: Super Express

Zobacz również: