granica Straż Graniczna

Wygląda na to, że sytuacja na granicy z Białorusią znowu się zaogniła. Świadczy o tym kolejny komunikat Straży Granicznej. Przedstawiamy szczegóły.

Granica celem dla wielu nielegalnych imigrantów

Niepokojące wiadomości w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej napływają od polskich służb. Straż Graniczna opublikowała właśnie w tej sprawie komunikat.

„80 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Etiopii i Erytrei. W okolicach Krynek (Podlaskie) sześć osób pochodzących z Konga przeprawiło się przez graniczną rzekę Świsłocz” – przekazały służby.

„Zatrzymano dwóch kolejnych tzw. kurierów – kierowców podejrzanych o pomocnictwo przy nielegalnym przekroczeniu granicy. Obywatel Mołdawii przewoził od granicy pięć osób pochodzących z Syrii i Egiptu, a inny kierowca – zatrzymany po pościgu Czeczen – przewoził Afgańczyka” – napisała Straż Graniczna w kolejnym wpisie na Twitterze.

Przedstawiciele mundurowych zaznaczyli, iż liczba tzw. kurierów zatrzymanych w tym roku przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG na granicy z Białorusią, to ponad 260 osób. Są to osoby podejrzane o pomocnictwo i organizację nielegalnej migracji. Dla porównania w całym 2022 roku takich ludzi było 401.

Niezbyt optymistycznie zabrzmiały także informacje na temat liczby nielegalnych imigrantów. Od początku roku Straż Graniczna odnotowała łącznie blisko 9 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. Z kolei w samym tylko marcu i kwietniu było to po ok. 2,5 tys. takich prób. Natomiast jak do tej pory w maju było ich w sumie ponad 600.

źródło: tysol.pl

Zobacz również: